Uluslararası mısır ve buğday geliştirme merkezi (CIMMYT) kaynaklı uluslararası buğday genotiplerinin ve bazı buğday çeşitlerinin rus buğday afidi [(Diuraphis noxia) (kurdjumov)(Hemiptera: Aphididae)]'ne karşı dayanıklılık durumlarının belirlenmesi
Determination of resistance of international wheat genotypes from international corn and wheat improvement center (CIMMYT) and some wheat cultivars against russian wheat aphid [(Diuraphis noxia) (Kurdjumov) (Hemiptera: Aphididae)]
- Tez No: 848617
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Buğdayın önemli zararlılarından Rus buğday afidi (Diuraphis noxia) (Kurdjumov) (Hemiptera: Aphididae) buğdayın erken döneminde 2-3 yapraklıyken zarar vermektedir. Zararlı ile mücadelede kimyasallara daha az yer verilen entegre mücadele yaklaşımı içinde dayanıklı bitki kullanımı önemli bir seçenektir. Bu amaçla CIMMYT kaynaklı ve Mordoch Üniversitesi (Avustralya)'nden getirtilen buğday genotipleri D. noxia ile dayanıklılık taramasından geçirilmiştir. Denemelerde kullanılmak üzere zararlı türün hassas buğday çeşidi Bezostoja üzerinde kitle üretimi yapılmıştır. Çalışmada değerlendirmeye alınan buğday genotipleri hızlı dayanıklılık taraması testine alınmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre uluslararası SHKO1 A, SHKO1 B, SSRWA D1, SSRWA D3 kodlu buğday genotipleri genel olarak zararlıya dayanıklı ihtimali olduğu gözlemlenmiştir. Genel olarak SHKO1 C, SHKO1 D, SSRWA D2, SSRWA D4, DN YT-LADR ve Türkiye' de kullanılan bazı buğday çeşitlerinin daha hassas oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Russian wheat aphid (Diuraphis noxia) (Kurdjumov) (Hemiptera: Aphididae), one of the important pests of wheat, damages wheat in the early stage when it has 2-3 leaves. The use of resistant plants is an important option in the integrated pest control approach, which uses less chemicals. For this purpose, wheat genotypes sourced from CIMMYT and brought from Mordoch University (Australia) were screened for resistance with D. noxia. Mass production of the pest species was carried out on the susceptible wheat variety Bezostoja to be used in the trials. Wheat genotypes evaluated in the study were subjected to rapid resistance screening test. According to the results of the study, it was observed that wheat genotypes with international codes SHKO1 A, SHKO1 B, SSRWA D1, SSRWA D3 generally showed moderate resistance to the pest. In general, it has been observed that SHKO1 C, SHKO1 D, SSRWA D2, SSRWA D4, DN YT-LADR and some wheat varieties used domestically are more sensitive.