Kadınlarda anneden algılanan narsisistik özellikler ile kozmetik cerrahiyi kabul arasında koşulsuz kendini kabulün düzenleyici rolü
The regulatory role of unconditional self-acceptance between perceived maternal narcissism and acceptance of cosmetic surgery in women
  1. Tez No: 848650
  2. Yazar: BEYZA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA NAZ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, kadınlarda anneden algılanan narsisistik özellikler ile kozmetik cerrahiyi kabul arasında koşulsuz kendini kabulün düzenleyici rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak oluşturulmuş ve Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş arası 322 kadın katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçkisiz olarak seçilerek, ''Kolayda Örnekleme Tekniği'' kullanılarak çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Anneden Algılanan Narsisistik Özellikler (AANÖ), Kozmetik Cerrahiyi Kabul (KCKÖ) ve Koşulsuz Kendini Kabul (KKKÖ) Ölçekleri uygulanmıştır. Bu çalışmada, SPSS 27 yazılımı kullanılarak tüm istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Ölçeklerin arasındaki ilişki düzeyi ve yönü, Pearson Korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ek olarak, ölçeklerin demografik değişkenlere göre karşılaştırılması amacıyla Bağımsız Örneklemler t-testi uygulanmıştır ve ANOVA testi varsayımların sağlanmadığı durumlarda Kruskal Wallis-H testi tercih edilmiştir. Düzenleyici rol analizi için Process Macro 4.2 kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kadınlarda anneden algılanan narsisistik özellikler ile kozmetik cerrahiyi kabul arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Koşulsuz kendini kabulün, kadınlarda anneden algılanan narsisistik özellikler ile kozmetik cerrahiyi kabul arasında düzenleyici bir rolü bulunduğu belirlenmiştir. Anneden algılanan narsisistik özellikler ile estetik cerrahiyi kabul arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken, iki değişken ile koşulsuz kendini kabul arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Elde edilen bulgular sonucunda, narsisistik özellikler sergileyen anneler tarafından yetiştirilen kadınlarda kozmetik cerrahiyi kabul oranı yüksek ve koşulsuz kendini kabul oranı düşük olmaktadır. Estetik cerrahi veya medikal bir operasyon geçiren kadınlarda koşulsuz kendini kabulün anlamlı düzeyde düzenleyici bir rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the moderating role of unconditional self-acceptance between narcissistic characteristics perceived from the mother and acceptance of cosmetic surgery in women. The research was created using the relational scanning model. The study was conducted with 322 female participants between the ages of 18-65 living in Turkey. The sample was selected randomly using the“Convenience Sampling Method”and applied online. The Personal Information Form, Maternally Perceived Narcissistic Characteristics, Acceptance of Cosmetic Surgery and Unconditional Self-Acceptance Scales were applied to the participants. In this study, all statistical analyzes were performed using SPSS 27 software. The level and direction of the relationship between the scales were evaluated using Pearson Correlation analysis. Additionally, Independent Samples t-test was applied to compare the scales according to demographic variables, and the Kruskal Wallis-H test was preferred when ANOVA test assumptions were not met. Process Macro 4.2 was used for regulatory role analysis. As a result of the research, a positive and significant relationship was found between narcissistic characteristics perceived from the mother and acceptance of cosmetic surgery in women. It has been determined that unconditional self-acceptance has a regulatory role between narcissistic characteristics perceived from the mother and acceptance of cosmetic surgery in women who had plastic surgery. While there is a positive significant relationship between narcissistic characteristics perceived from the mother and acceptance of cosmetic surgery, there is a negative significant relationship between the two variables and unconditional self-acceptance. As a result of the findings, the rate of acceptance of cosmetic surgery is high and the rate of unconditional self-acceptance is low in women raised by mothers displaying narcissistic characteristics. Unconditional self-acceptance has a significant regulatory role in women who have undergone plastic surgery or a medical operation.