Kateter ilişkili enfeksiyon kontrol önlemleri eğitiminin cerrahi hemşirelerinin bilgi ve tutum düzeylerine etkisi
The effect of catheter-associated infection control precautions training on surgical nurses' knowledge and attitude levels
  1. Tez No: 848706
  2. Yazar: HABİBE FİLİZ AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GEZGİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı cerrahi hemşirelerine verilen kateter ilişkili enfeksiyon kontrol önlemleri eğitiminin hemşirelerin bilgi ve tutumları üzerindeki etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli randomize kontrollü bu araştırma, Eylül 2022-Temmuz 2023 tarihleri arasında İstanbul'daki bir şehir hastanesinin cerrahi birimlerinde çalışan toplam 70 hemşire ile yapıldı. Müdahale grubuna (n=35) kateter ilişkili enfeksiyon önlemlerine yönelik kanıta dayalı yüz yüze yapılandırılmış eğitim uygulandı ve eğitim kitapçığı verildi. Kontrol grubuna (n=35) ise rutin hizmet içi eğitim yapıldı. Veriler, Tanıtıcı Özellikler Formu, Periferik ve Santral Venöz Kateter İlişkili Kan Dolaşımı Enfeksiyonu Önleme Bilgi ve Tutum Ölçeği ve Kateter İlişkili Üriner Sistem Enfeksiyonları Kontrol Önlemleri Ölçeği kullanılarak eğitimden önce, eğitimden hemen sonra ve eğitimden üç ay sonra elde edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effect of catheter-associated infection control measures training given to nurses on their knowledge and attitudes. Materials and Methods: This single-center randomized controlled trial was conducted between September 2022 and July 2023 with a total of 70 nurses working in the surgical units of a city hospital in Istanbul. The intervention group (n=35) received evidence-based face-to-face structured training on catheter-associated infection precautions and a training booklet. The control group (n=35) received routine in-service training. Data were obtained before, immediately after and three months after the training using the Descriptive Characteristics Form, Peripheral and Central Venous Catheter Related Bloodstream Infection Prevention Knowledge and Attitudes Scale and Catheter Associated Urinary Tract Infections Control Precautions Scale. Results: There was no statistically significant difference between the intervention group and the control group in terms of the total score of the peripheral and central venous catheter-related bloodstream infection prevention knowledge and attitudes scale before the training.