Gecikmiş konuşma tanısı alan çocuklarda potansiyel risk faktörlerinin incelenmesi
Examination of potential risk factors in children with delayed speech diagnosis
  1. Tez No: 848741
  2. Yazar: İREM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Konuşma ve dil gecikmesi, 2 yaşındaki bir çocuğun kelime dağarcığının 50 kelimeden az olması ve iki kelimelik cümleleri birleştirememesi ile karakterize bir bozukluktur. Zeka geriliği, otizm spektrum bozukluğu, öğrenme güçlüğü ve işitme kaybı gibi organik ve nörodejeneratif problemlerden ya da organik sorunlardan kaynaklanabilir. Gecikmiş dil ve konuşma prevalansının 2 yaşındaki çocuklarda %10-20 aralığında, 18 ila 23 aylık bebekler arasında ise %13,5 oranında olduğu tahmin edilmektedir. 30-36 aylık çocuklarda bu oran %16-17,5'e çıkmaktadır. Bu çalışmada iki grup bulunmaktadır. Kontrol grubu 50, deney grubu 50 katılımcıdan oluşmaktadır. Kontrol ve deney grubunun ebeveynlerine (anne ya da baba) 'Gecikmiş Konuşma Risk Faktörleri ve Çevresel Faktörleri Belirleme Anketi' yapılarak gecikmiş dil ve konuşma risk faktörleri; doğum öncesi, doğum sonrası, 0-4 yaş aralığı olarak üç başlık altında araştırılmıştır. Yapılan istatistiksel analizlerde risk faktörlerinden kalıtım ve ailenin sosyoekonomik durumu, postnatal risk faktörleri, çocuk agresyonu ve agresyona verilen tepki ile gecikmiş dil ve konuşma arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocuğun ekran kullanımı, günlük oyun süresi ve annenin hamilelik sırasındaki risk faktörleri ile gecikmiş dil ve konuşma arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Speech and language delay is a disorder characterized by a 2-year-old child having a vocabulary of less than 50 words and an inability to combine two-word sentences. It can be caused by organic and neurodegenerative problems or organic problems such as mental retardation, autism spectrum disorder, learning disabilities and hearing loss. The prevalence of delayed language and speech is estimated to be in the range of 10-20% in 2-year-old children and 13.5% in infants aged 18 to 23 months. In children aged 30-36 months, this rate rises to 16-17.5%. There are two groups in this study. The control group consists of 50 participants and the experimental group consists of 50 participants. Delayed speech and language risk factors were determined by conducting the 'Delayed Speech Risk Factors and Environmental Factors Determination Questionnaire' to the parents (mother or father) of the control and experimental groups; It was investigated under three headings as prenatal, postnatal, 0-4 age range. In the statistical analysis, a significant relationship was found between heredity and socioeconomic status of the family, postnatal risk factors, child aggression and reaction to aggression, and delayed language and speech. No significant relationship was found between the child's screen use, daily playtime, and the mother's risk factors during pregnancy and delayed language and speech.