Bir kamu binasının mevcut klima ve güç tedarik sistemlerinin toplam karbon ayakizinin incelenmesi ve ekserji tabanlı optimum bir sistem önerisi ile mukayesesi
Examination of the total carbon footprint of the existing air conditioning and power supply systems of a public building and comparison with an optimal exergy-based system proposal
- Tez No: 848742
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Doğal dengenin bozulmaması ve kaynakların tükenmemesi için bizlere sorumluluk düşmektedir. Bu sorumluluğun farkında olarak çevreye verdiğimiz zararlardan bizler sorumluyuz. Dünya da enerji tüketiminin büyük bir kısmı binalarda ısınma, cihaz kullanımı ve aydınlatma gibi konfor ihtiyaçlarını gidermek için gerçekleşmektedir. Bu ülkemiz içinde geçerlidir. Bu tüketimlerin her biri enerjinin kaynağına bağlı olarak atmosfere zararlı gazlar bırakmaktadır. Bu gazlar absorbe edilmediği sürece dünyamızı kötü günler beklemektedir. Bu çalışmada ülkemizde ki en büyük kamu binalarından birinde mevcut sistemlerin CO2 salım sorumluluğu, REMM ( Rational Exergy Management Model, Akılcı Ekserji Yönetim Modeli) methodu ile hesaplanmıştır. Hali hazırda bulunan sistemlerde ekserji tabanlı optimum bir sistem önerisi ile değişikliğe gidildiğinde karbon ayakizi miktarının ne kadar değiştiği tespit edilmiştir. Trijenerasyon sisteminin kamu binalarında kullanılabilmesi için tüketim sürekliliği şartının oluşmadığı durumlarda, buz depolama gibi enerji depolayan ve ihtiyaç halinde bunları kullanan sistemlerin, üçlü üretim sistemini elverişli hale getirdiği görülmüştür. Ayrıca ekserji tabanlı sistemlerin karbon salım sorumluluğunu her koşulda azaltmadığı görülmüş, tasarlanan sistemin önemi anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is our responsibility to ensure that the natural balance is not disrupted and resources are not depleted. Being aware of this responsibility, we are responsible for the damage we cause to the environment. Most of the energy consumption in the world occurs to meet comfort needs such as heating, device use and lighting in buildings. This is valid in our country. Each of these consumptions releases harmful gases into the atmosphere, depending on the source of energy. In this study, the CO2 emission responsibility of existing systems in one of the largest public buildings in our country was calculated with the REMM (Rational Exergy Management Model) method. It has been determined how much the carbon footprint changes when existing systems are changed with an exergy-based optimum system proposal. In cases where the consumption continuity requirement is not met for the trigeneration system to be used in public buildings, it has been observed that systems that store energy such as ice storage and use them when needed make the trigeneration system suitable. In addition, it has been observed that exergy-based systems do not reduce carbon emission liability under all circumstances, and the importance of the designed system has been understood.