Modeling and analysis of a multi dof robotic arm manipulator motion with image processing control
Çok dof'un modellenmesi ve analizi robotik kol manipülatör hareketi ile görüntü işleme kontrolü
- Tez No: 848788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada KUKA KR R900-2 robot kolunun hassas kontrolü araştırılıyor kaynak görevlerini önceden tanımlanmış dairesel ve kare yollar boyunca yürütmek için Gezinme rehberliği için görüntü işleme. Birincil amaç, oluşturma ve test etmedir. SOLIDWORKS yazılımını kullanarak kaynak rotalarının belirlenmesi ve ardından Robotun doğruluğunu yönlendirmek ve değerlendirmek için MATLAB'ın görüntü işleme yetenekleri yola bağlılık. İki farklı kontrol sistemi değerlendirilir: kurulan PID kontrol cihazı ve daha yeni Uyarlanabilir denetleyici. Etkililikleri, yeteneklerine göre belirlenir. özellikle karmaşık şekillerde kaynak hassasiyetini ve tutarlılığını koruyun yollar. Kapsamlı simülasyonlar ve analizler sayesinde entegrasyon potansiyeli Robotik kaynağın hassasiyetini artırmak için görüntü işlemeli bilgisayar destekli tasarım gösterdi. Beklenen bulgular Uyarlanabilir denetleyicinin PID denetleyicisi, otomatik kaynaklamanın ilerlemesi hakkında bilgi sağlar ve Gelişmiş kontrol sistemlerinin endüstriyel robotik uygulamalara etkisi.
Özet (Çeviri)
This In this research, the precision control of the KUKA KR R900-2 robotic arm is explored for executing welding tasks along predefined circular and square paths, with an emphasis on image processing for navigational guidance. The primary objective is the creation and testing of welding routes using SOLIDWORKS software, followed by the application of MATLAB's image processing capabilities to direct and assess the accuracy of the robot's path adherence. Two distinct control systems are evaluated: the established PID controller and the more recent Adaptive controller. Their effectiveness is determined by their ability to maintain welding precision and consistency, particularly with the complex shapes of the paths. Through comprehensive simulations and analyses, the potential for integrating computer-aided design with image processing to enhance the precision of robotic welding is demonstrated. The anticipated findings suggest the Adaptive controller's superiority over the PID controller, providing insights into the advancement of automated welding and the impact of sophisticated control systems on industrial robotic applications.