54SiCr6-38si7 yay çeliklerinin yorulma davranışına uygulanan ısıl işlemin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of heat treatment applied on the fatigue behavior of 54SiCr6-38si7 spring steels
- Tez No: 848804
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, 38si7 ve 54SiCr6 yay çeliklerinin kimyasal özelliklerinin yanında özellik ve performanslarını belirlemek ve geliştirmek için ısıl işleme tabi tutulmuştur. Uygun deney standartlarına göre hazırlanan numuneler metalografik incelemeler için 240-2000 mesh aralığında zımpara kağıdı işleminden geçirilmiştir. Alümina çözeltisi ile yapılan parlatma işleminin ardından %3 Nital çözeltisi kullanılarak dağlama işlemine tabi tutulmuştur. Uygun ebatlarda kesilen 38si7 ve 54Sicr6 yay çeliklerine 850 °C de 40 dk bekletildikten sonra su verme ısıl işleminin ve ardından 400 °C'de temperleme ısıl işlemi uygulanmıştır. Uygulanan su verme ısıl işlemlerine soğutma ortamı olarak hava-su ve yağ kullanıldığında nasıl tepki verdiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 38si7 and 54SiCr6 spring steels were heat treated to determine and improve their chemical properties as well as their properties and performances. The samples prepared according to the appropriate test standards were processed with sandpaper in the range of 240-2000 mesh for metallographic examinations. After polishing with alumina solution, it was etched using 3% Nital solution. 38si7 and 54Sicr6 spring steels cut into suitable sizes were kept at 850 °C for 40 minutes, followed by quenching heat treatment and then tempering heat treatment at 400 °C. How it responds to the applied quenching heat treatments when air-water and oil are used as cooling media was investigated.