AlSi9Cu3 alaşımının korozyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of corrosion behavior of ASsi9Cu3 alloy
  1. Tez No: 848806
  2. Yazar: EMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Otomotiv, beyaz eşya, havacılık sanayi gibi birçok sektörde kullanılan EN AC 46000 (AlSi9Cu3) kodlu madenin araştırılarak daha farklı sektörler bu alaşımın ağır metal ve alaşımlar yerine kullanılmasını teşvik etmeye yöneliktir. Günümüzde Sera gazlarının yol açtığı iklim değişikliği dünyanın en önemli problemlerinden biri haline gelmiştir ve bunun çözümüne dair tüm bilim insanları çalışmaktadır. Bu kapsamda en başta sera gazlarından biri olan ve dünyaya zarar veren CO2 salınımının azaltılması giderek önem kazanmaktadır. Fosil yakıt ile üretilen ve üretilmeye bir süre daha devam edecek olan araçların bir çok parçasında alüminyum kullanılmaktadır. Son yıllarda Alüminyumun tercih edilmesinin sebebi elektrik ve ısı iletkenliğinin yanında işleme kolaylığı da sağlamasıdır. Hali hazırda kullanılan bu alüminyum serilerine eş olacak şekilde AlSi9Cu3 kodlu alaşımın bir çok özelliğini inceleyerek alternatif kullanıma dair bilgiler sunulacaktır. Otomotiv, havacılık, savunma sanayisi gibi pek çok alanda kullanılan diğer alüminyum alaşımları ile benzer özelliklerde olan AlSi9Cu3 kodlu alaşımın incelenecek olan bir çok özelliği ile korozyona maruz kalan alanlarda ürün ömrünün daha uzun olması ile uzun ömürlülüğe dair teşvik ettirilecektir. Dünya standartlarında aynı zamanda 46000 olarak da bilinen bu alüminyum alaşımlarının döküm öncesi (külçe olarak bulunan maden)., döküm sonrası oluşturulan bloklarından, korozyon dayanımı davranışı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the metal coded EN AC 46000 (AlSi9Cu3), which is used in many sectors such as the automotive, white goods and aviation industry, and to encourage the use of this alloy instead of heavy metals and alloys in different sectors. Today, climate change caused by greenhouse gases has become one of the most important problems in the world, and all scientists are working on its solution. In this context, reducing CO2 emissions, which is one of the most important greenhouse gases and harms the world, is becoming increasingly important. Aluminum is used in many parts of vehicles that are produced with fossil fuels and will continue to be produced for a while. The reason why aluminum has been preferred in recent years is that it provides ease of processing as well as electrical and thermal conductivity. Information on alternative uses will be presented by examining many properties of the AlSi9Cu3 alloy, which is equivalent to these currently used aluminum series. The AlSi9Cu3 coded alloy, which has similar properties to other aluminum alloys used in many areas such as automotive, aerospace and defense industry, will be encouraged for longevity by providing a longer product life in areas exposed to corrosion, with many features to be examined. The corrosion resistance behavior of these world-class aluminum alloys, also known as 46000, will be examined before casting (mine found as ingots) and after casting blocks.