Toz metalurjisinde elektrik alan sinterleme tekniğinin bilgisayar destekli olarak modellenmesi ve simülasyonu
Computer aided modeling and simulation of electric field sintering technique i̇n powder metallurgy
  1. Tez No: 848903
  2. Yazar: SEMİH RECEP FERİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde; toz metalurjisi üretim basamaklarının bilgisayar destekli analiz programları ile modellenmesi, analiz edilmesi ile parametrelerin optimizasyonu hakkında araştırma ve geliştirme yapılmıştır. Gerçek sonuçlar ile simülasyon arasında bağlantı kurulmuş ve sonraki çalışmalardaki deneme ve iterasyon sayısının azaltılması hedeflenmiştir. Toz metalurjisi üretim yönteminde en çok emek ve zaman harcanan nokta üretim parametrelerinin optimum seviyede ve doğrulukta seçilmesi sürecidir. Genellikle tecrübe ve deneme yanılmaya bağlı olan üretim parametrelerinin incelenmesi, modellenmesi ve simülasyon ile analiz edilmesiyle zaman ve emek kazanımının yanında, hurda oranının azaltımı ve enerji optimizasyonu ile ekonomik faydalar elde edilmesi üzerine çalışılmıştır. Çalışma ticari saflıktaki magnezyum tozlarının sinterleme süreci bilgisayar desteği ile modellenmiş ve analizi yapılmıştır. Toz metalürjisi üretim basamaklarından olan FAST ile sinterleme işlemlerinde yalnızca nümerik kabullere ve bağlıdır. Bu durum işlem sırasında gerçekleşen mekanizmaları soyut kılmaktadır. Yapılan simülasyon çalışmaları ile FAST yönteminde meydana gelen mekanizmaların modellenerek daha somut hale getirilmesi hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis; Research and development has been carried out on modeling, analysis and optimization of powder metallurgy production steps with computer-aided analysis programs. A connection was established between real results and simulation, and it was aimed to reduce the number of trials and iterations in subsequent studies. The point where the most effort and time is spent in the powder metallurgy production method is the process of selecting the production parameters at the optimum level and accuracy. By examining, modeling and analyzing the production parameters, which are generally dependent on experience and trial and error, and analyzing them with simulation, efforts have been made to gain economic benefits by reducing the scrap rate and energy optimization, as well as saving time and effort. In this study, the sintering process of commercially pure magnesium powders was modeled and analyzed with computer support. Sintering processes with FAST, which is one of the powder metallurgy production steps, depend only on numerical assumptions. This makes the mechanisms that occur during the process abstract. With the simulation studies, it was aimed to model the mechanisms occurring in the FAST method and make them more concrete.