Tarih öncesi dönemden 19.yüzyıl'a tütsünün sağlık amaçlı kullanımı
The use of incense for health purposes from pre-historic times to the 19th century
- Tez No: 848954
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarihin başlangıcından beri insanoğlu doğada bulduğu farklı hammaddelerle (hayvansal ve mineral) hastalıkları tedavi etmeye çalışmış, asırlar içerisinde tecrübe ettiği ve fayda gördüğü devaları defalarca kullanmış, bu bilgi birikimini sözlü olarak nesilden nesile aktarmış, yazarak kayıt altına almış, işe yarayan bilgi kopyalanmış, yayılmış ve 19.yy a kadar bu birikim tıbbın temelini oluşturmuştur. Bu çalışma tarih öncesi dönemden bugüne ve büyük medeniyetler kurmuş toplumlar tarafından kullanılmış sağaltım yöntemlerinden“tütsü ile tedaviyi”konu almaktadır. Farklı uzmanlık alanlarına sahip tarihçilerin, antropologların, arkeologların ve Türkologların büyük emekleri ile gün ışığına çıkan bu büyük bilgi birikimi çivi yazılarından medikal papirüslere, kutsal kitaplardan Roma ve Osmanlı hekimlerinin metinlerine pek çok birincil ve ikincil kaynakta yapılan taramalar ve çapraz analizler neticesinde; (1) Tarih boyunca hangi rahatsızlıkların tedavisinde, hangi bitkiler tütsü olarak kullanılmış (2) Tütsünün t edavi amaçlı kullanım ın da tutarlılık ve süreklilik g ö steren hammaddeler var mı (3) Bu bulgular bugün için ne anlam ifade ediyor? sorularını yanıtlamayı çalışmaktadır. Bu çalışma ayrıca seksen üç kadim tıp metnini inceleyerek, yedi kadim tıp sistemlerinde ( Mısır, Yunan Roma, İslam, Aztek, Çin ve Hint) tedavi içiçin tütsü kullanımının ilk kapsamlı veri analizini sağlamayı da amaçlamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda tütsü ile tedavinin en çok kadın doğum, üst solunum yolu rahatsızlıkları ve hemoroid tedavisinde kullanıldığı tespit edilmiş, tedavi amaçlı kullanımda tutarlılık ve süreklilik gösteren tütsü hammaddelerine rastlanamamıştır. Bununla beraber metinlerdeki iterasyon sayısı anlamlı olmasa da uzun bir tarihsel süreçte endikasyon tutarlılığı gösterdikleri için üzerinde farmakolojik araştırma yapmaya değer bitkisel tütsü hammaddeleri olarak zeytin, züfa otu ve zift tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of history, human beings have tried to treat diseases with different raw materials found in nature (plant, animal, and mineral). Over centuries, they have used their accumulated experiences on beneficial remedies repeatedly, orally transmitting them from generation to generation and recording some in writing. Until the 19th century, this accumulation of knowledge formed the basis of medicine. This study focuses on“incense”treatments" from different periods and civilizations, from the Pre-historic times onwards. From cuneiform writings to medical papyri, holy books to the ancient texts of Roman and Ottoman physicians; this research cross-analyzes information gathered from primary sources thanks to the tireless work put out by historians, anthropologists, archaeologists, and Turkologists from different areas of expertise. In doing so, this thesis attempts to answer the following research questions: (1) Which aromatic and medicinal plants have been used as incense for treatment of which ailments throughout history? (2) What are some of the herbal incense materials and purposes of use that have shown consistency and continuity in usage? (3) What do these findings mean for today? This study also aims to provide the first comprehensive data compilation of the use of incense for treatment in various ancient medical systems by investigation of eighty-three ancient and old medical texts that belong to seven ancient medical systems (Mesopotamia, Egypt, Greco-Roman, Islamic, Indian, Aztec, Chinese). As a result it has been determined that incense treatments have been used most for obstetrics, upper respiratory tract disorders, and hemorrhoid treatment. However, no incense raw materials that show consistency and continuity in therapeutic use have been found. Nevertheless, although the number of iterations in the texts may not be significant; olive, mastic, and pitch have been identified as herbal incense ingredients worth researching pharmacologically due to their consistent indications over a long historical period.