Morbid obez bireylerde uygulanan zayıflama diyeti ile farmakolojik tedavinin ağırlık kaybı ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
Effect of slimming diet and pharmacological treatment on weight loss and some blood parameters in morbidly obese people
  1. Tez No: 848955
  2. Yazar: GÜLSÜM SAYİNER BİLGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma morbid obez bireylere uygulanan yağ oranı farklı ( enerjinin % 25-30' u ile enerjinin %20-24 'ü yağdan gelen düşük yağlı diyet) 2 zayıflama diyeti ile farmakolojik tedavinin ve diyetle kombinasyonunun ağırlık kaybı başta olmak üzere bazı önemli kan parametreleri üzerine etkilerini ortaya koymak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji Polikliniği'nde gerçekleşmiştir. Çalışmaya, bu çalışmanın süresi olan 3 ay içinde, 18-65 yaş arasında, 63 morbid obez (Beden Kütle İndeksi> 40 kg/m2) birey katılmıştır. Araştırmaya katılan tüm bireylerin demografik özelliklerini ve beslenme alışkanlıklarını saptamak amacıyla anket formu uygulanmıştır. Beslenme durumunun değerlendirmesi amacıyla besin tüketim kaydı, besin tüketim sıklığı formu, temel beslenme ve besin-sağlık bilgi düzeylerini ölçmek için yetişkinlere yönelik hazırlanan beslenme bilgi düzeyi ölçeği (YETBİD), fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için fiziksel aktivite formu kullanılmıştır. Morbid obez bireyler randomize olarak üç gruba ayrılmıştır. 1.grup (n=21); standart diyet tedavisi, 2.grup (n=21); standart diyet tedavisi + farmakolojik tedavi, 3. grup (n=21); düşük yağlı (%20-24 yağ) diyet tedavisi+ farmakolojik tedavi almıştır. Üç aylık çalışma sonucunda gruplar sırasıyla (1., 2., ve 3.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of two slimming diets with different fat content (25-30% of the energy and a low-fat diet with 20-24% of the energy coming from fat) applied to morbidly obese individuals, and the combination of pharmacological treatment and diet on some important blood parameters, especially weight loss. It was planned and carried out to reveal its effects. The study was carried out at Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital Endocrinology Polyclinic. 63 morbidly obese (Body Mass Index > 40 kg/m2) individuals between the ages of 18-65 participated in the study within 3 months, which is the duration of this study. A survey form was applied to determine the demographic characteristics and nutritional habits of all individuals participating in the research. To evaluate the nutritional status, a food consumption record, a food consumption frequency form, a nutrition knowledge level scale (YETBİD) prepared for adults was used to measure basic nutrition and food-health knowledge levels, and a physical activity form was used to determine the physical activity level. Morbidly obese individuals were randomly divided into three groups. 1st group (n=21); standard diet treatment, group 2 (n=21); standard dietary treatment + pharmacological treatment, group 3 (n=21); received low-fat (20-24% fat) diet treatment + pharmacological treatment. At the end of the three-month study, the groups (1st, 2nd, and 3rd Group) respectively (1st, 2nd, and 3rd Group) lost 8.7% (94.97 ± 6.81 from 104.1 ± 7.15 kg), 11.3% (105.3 ± 8.59 kg).