Rare-earth doped aluminum oxide lasers for silicon photonics
Silikon fotonikler için nadir toprak elementi katkılı alüminyum oksit lazerler
  1. Tez No: 848966
  2. Yazar: EMİR SALİH MAĞDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LESLİE KOLODZİEJSKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Massachusetts Institute of Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amorf Al2O3 bazlı aktif fotonik bileşenler için güvenilir ve CMOS-uyumlu bir çökeltme süreci geliştirilmiştir. Al2O3 filmler, süreç optimizasyonunun 250 C'de 8.5 nm/min çökeltme oranı ile gerçekleştirildiği durumda reaktif olarak püskürtülmüşlerdir. 1 µm2 alan üzerinde 0.3 nm yüzey pürüzlülüğü ile arka planda katkısız filmler için 0.1 dB/cm kadar düşük optik kayıplar elde edilmiştir. Aktif fotonik bileşenlerinin geliştirilmesi, katkılayıcılar olarak nadir toprak elementi metallerinin kullanılması ile sağlanmıştır. Alüminyum ve erbiyum hedefleri eş-püskürtülerek konsantrasyonlardaki Er katkılayıcıları 1.0x10^20 cm-3 sırasında Al2O3 host ortama eklenmiştir. Ortaya çıkan Er3+:Al2O3 filmleri karakterize edilmişlerdir ve bir 20 nm bant genişliği üzerinde 3 dB/cm'den yüksek emilim ölçülmüştür. Önemli gelişmeyi müteakip olarak dağıtılan Bragg yansıtıcı lazerler tasarlanmış ve bir CMOS dökümevinde imal edilmiştir. Bir Si3N4 dalga kılavuzunun bir tarafına ızgara uygulayarak lazer kavitesi oluşturulmuştur. Herhangi bir sonraki aşındırma adımlarına duyulan gereksinimi ortadan kaldırarak Si3N4 en üst katmanındaki SiO2 oyuklarına Er3+:Al2O3 çökeltilmiştir. Çip üzerindeki 3.9 µW lazer çıktısı 38.9 dB üzerinde bir kenar modu bastırma oranı ile 1533.4 nm dalga uzunluğunda kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
A reliable and CMOS-compatible deposition process for amorphous Al2O3 based active photonic components has been developed. Al2O3 films were reactively sputtered, where process optimization was achieved at a temperature of 250 C, with a deposition rate of 8.5 nm/min. With a surface roughness of 0.3 nm over a 1 µm2 area, background optical losses as low as 0.1 dB/cm were obtained for undoped films. The development of active photonics components has been realized by use of rare-earth metals as dopants. By co-sputtering aluminum and erbium targets, Er3+ dopants at concentrations on the order of 1.0x10^20 cm-3 have been added to the Al2O3 host medium. Resulting Er3+:Al2O3 films have been characterized, and over 3 dB/cm absorption has been measured over a 20 nm bandwidth. Following the material development, distributed Bragg reflector lasers were designed and fabricated in a CMOS foundry. The laser cavity was created by introducing gratings on either side of a Si3N4 waveguide. Er3+:Al2O3 was deposited in SiO2 trenches on top of the Si3N4 layer, eliminating the need for any subsequent etching steps. On-chip laser output of 3.9 µW has been recorded at a wavelength of 1533.4 nm, with a side mode suppression ratio over 38.9 dB.