Çok katyonlu oksinitrür cam sistemlerinde B-fazının (Ln2SiA1O5N, Ln=Y-Sm; Y-Ce) kararlılığı
The stability of B-phase (Ln2SiA1O5N, Ln=Y-Sm; Y-Ce) in multi cation doped oxynitride glass systems
- Tez No: 150584
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MANDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÇOK KATYONLU OKSİNİTRÜR CAM SİSTEMLERİNDE B-FAZINTN (Ln2SiAIOsN, Ln= Y-Sm ; Y-Ce) KARARLILIĞI Hilmi Yurdakul Seramik Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 2004 Tez Danışmanı: Prof. Dr. Hasan MANDAL ÖZET Ln2SiA105N kompozisyonunda alüminyum içeren bir a-wollastonit olan B-fazı, itriyum oksit ve yüksek atom numarasına sahip nadir toprak element (rc^ 0.908 Â) oksitleri ile yoğunlaştırılmış p- ve a~P SiAlON seramiklerinde taneler arası camsı fazdan kolay bir şekilde devitrifiye olur. Sm+3 (0.964 Â) ve Ce+3 (1.036 Â) katyonları büyük katyon yarıçapına sahip olduklarından dolayı, bu katyonlar tek başlarına hegzogonal kristal yapısındaki B-fazını (Ln2SiA105N, Ln= Lu, Yb, Er, Y ve Dy) kararlı kılamazlar. Bu çalışmada, B-fazımn yapısını kararlı kılan Y1"3 (0.893 Â) katyonu ile Sm+3 (0.964 Â) ve Ce+3 (1.036 A) katyonlarının değişik molar oranlarda oluşturduğu çok katyonlu [Y+3 (0.893 Â) - Sm+3 (0.964 A) ; Y*3 (0.893 A) - Ce+3 (1.036 A)] oksinitrür cam sistemlerinde, Sm+3 (0.964 A) ve Ce+3 (1.036 A) katyonlarının B-fazmm yapışma girmesi amaçlanmıştır. Çok katyonlu oksinitrür cam s istemleri B-fazı ana cam kompozisyonu olarak bilinen atomca % M15.2Sİ14.6Aİ8.7054.6N6.9 kompozisyonu (M= %100Y, %75Y-%25Ce, %50Y-%50Ce, %25Y-%75Ce, %100Ce; %75Y-%25Sm, %50Y- %50Sm, %25Y-%75Sm ve %100Sm) esas alınarak hazırlanmıştır. Her bir sistem için elde edilen toz karışımları isopropil alkol kullanılarak agat havan içerisinde karıştırıldıktan sonra kurutulup tek eksenli preste şekillendirilmiştir. Şekillendirilen ürünler atmosfer kontrollü yüksek sıcaklık fırınında azot atmosferinde BN pota içerisinde 1700 °C de 0.1 MPa azot basıncında oksinitrür cam elde etmek için 1/2 saat süreyle ergitilmişlerdir. Elde edilen oksinitrür camlara daha sonra SiC ısıtıcı elemanh yatay tüp fırında B-fazını elde etmek amacıyla azot atmosferinde 1070 °C de 17 saat ısıl işlem uygulanmıştır. X-ışmı difraksiyon analizi (XRD) sonuçları ve hesaplanan latis parametrelerine göre, Sm+3 (0.964 A) katyonunun çok katyonlu K6 (%75Y-%25Sm) ve K7 (%50Y-%50Sm) kompozisyonlarında, Ce+3 (1.036 A) katyonunun ise çok katyonlu K2 (%75Y-%25Ce) kompozisyonunda B-fazınm (Ln2SiA105N, Ln= Y-Sm; Y-Ce) yapısını kararlı kıldığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : B-Fazı (LmSiAlC^N), Çok Katyon, Oksinitrür Cam.
Özet (Çeviri)
THE STABILITY OF B-PHASE (Ln2SiA10sN, Ln = Y-Sra ; Y-Ce) IN MULTI CATION DOPED OXYNITRTDE GLASS SYSTEMS Hilmi Yurdakul Ceramic Engineering, M.S. Thesis, 2004 Thesis Supervisor: Prof. Hasan MANDAL SUMMARY B-phase, which is an aluminium-containing oc-wollastonite of composition Ln2SiA105N, easily devitrifies from the intergranular glassy phase in P- and a-(3 SiAlON ceramics densified with yttrium oxide and high atomic number rare earths oxides (rc< 0.908 Â). Since Sm+3 (0.964 Â) and Ce+3 (1.036 Â) cations have high cation radius, these cations don't only stabilize B- phase (Ln2SiA105N, Ln= Lu, Yb, Er, Y and Dy) hexagonal crystal structure. In present research, The incorporating of Sm+3 (0.964 Â) and Ce+3 (1.036 Â) cations into B-phase crystal structure was aimed in multi cation doped oxynitride glass systems [Y+3 (0.893 Â) - Sm+3 (0.964 Â) ; Y*3 (0.893 Â) - Ce+3 (1.036 A)] to be combined in various molar ratios of Sm+3 (0.964 Â) and Ce+3 (1.036 Â) cations with Y*3 (0.893 Â) cation which stabilizes B-phase crystal structure. Multi cation doped oxynitride glass systems were prepared to based on (a/6) % M15.2Sii4.6Aİ8.7054.