Türkiye'nin Karadeniz kıyılarının sismotektonik değerlendirmesi
Seismotectonical estimation of the Turkish coasts of the Black Sea
  1. Tez No: 84898
  2. Yazar: ASİYE KİRİŞÇİOĞLU SANCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH M. ADATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
öz TÜRKİYE'NİN KARADENİZ KIYILARININ SİSMOTEKTONİK DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmanın coğrafik sınırları 40°.00' - 43°.00' K enlemi ile 28°.0(f- 42°.00'D boylamları arasıdır. Çalışmada tarihsel ve aletsel deprem verileri bölge için derlenip, episantr haritaları oluşturulmuş, derinlik kesitleri çıkarılmış, tablo ve grafikler hazırlanmıştır. Daha önce yapılmış odak çözümleri yorumlanmış, Karadeniz 'in batimetri özellikleri, jeoloji ve jeomorfolojisi de derlenerek yoruma gidilmiştir. Böylece amaca uygun olarak, bölgenin levha tektoniği ve başlıca sismik kaynak zonlarının belirlenmesine katkı sağlanmaya çalışılmıştır. ABSTRACT SEISMOTECTONİCAL ESTIMATION OF THE TURKISH COASTS OF THE BLACK SEA This study contains the area between 40°.00' - 43°.00' N latitudes and 28°.00'- 42°.00'E longitudes. First, the epicenter maps have been drawn based on the historical and instrumental earthquake data which were gathered for the area. In addition dapth section were drawn and available focus solitions were interpreted. Then, a general interpretation has been given taking into account the bathymetric geologic and geomorphological features of the black sea region.
Özet (Çeviri)
öz TÜRKİYE'NİN KARADENİZ KIYILARININ SİSMOTEKTONİK DE?ERLENDİRİLMESİ Bu çalışmanın coğrafik sınırları 40°.00' - 43°.00' K enlemi ile 28°.0(f- 42°.00'D boylamları arasıdır. Çalışmada tarihsel ve aletsel deprem verileri bölge için derlenip, episantr haritaları oluşturulmuş, derinlik kesitleri çıkarılmış, tablo ve grafikler hazırlanmıştır. Daha önce yapılmış odak çözümleri yorumlanmış, Karadeniz 'in batimetri özellikleri, jeoloji ve jeomorfolojisi de derlenerek yoruma gidilmiştir. Böylece amaca uygun olarak, bölgenin levha tektoniği ve başlıca sismik kaynak zonlarının belirlenmesine katkı sağlanmaya çalışılmıştır. ABSTRACT SEISMOTECTONİCAL ESTIMATION OF THE TURKISH COASTS OF THE BLACK SEA This study contains the area between 40°.00' - 43°.00' N latitudes and 28°.00'- 42°.00'E longitudes. First, the epicenter maps have been drawn based on the historical and instrumental earthquake data which were gathered for the area. In addition dapth section were drawn and available focus solitions were interpreted. Then, a general interpretation has been given taking into account the bathymetric geologic and geomorphological features of the black sea region.