Tekstil endüstrisinde atık sularla kayıp olan enerjinin ısı pompaları yardımıyla geri kazanımı
Regain of energy lost through waste water by the help of heat pumps in the textile industry
- Tez No: 84905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Günümüzde, tüm dünya ülkelerinin karşılaştıkları enerji sorunu, ülkeleri, mevcut enerji kaynaklarını koruyarak, onları en verimli şekilde kullanmaya ve yeni enerji kaynakları aramaya yöneltmiştir. Bu konuda ısı pompası; yapılarında depoladıkları bu enerjiyi doğal kaynaklardan alıp, insanların çeşitli amaçlarla yararlanabilecekleri hale getiren bir makine olarak, hatırı sayılır bir yere sahiptir. Teorisi uzun yıllardır bilinen ısı pompaları, bugün dünyada haklı bir ilgi görmektedir. Fakat uygulamada karşılaşılan bazı güçlükler, ilk yatırım masraflarının ve işletme masraflarının fazlalığı, piyasada fazla tanınmaması gibi olumsuz etkenler dolayısıyla, ülkemizde yeteri kadar ilgi görmemektedir. Bu çalışmada, tekstil endüstrisindeki enerji kullanımı üzerinde durulmuş ve proses esnasında kayıp edilen enerjiyi tekrar kazanmak için bir çalışma yapılmıştır. Konuyla ilgili olarak öncelikle ısı pompalarının termodinamik özelliklerinin tanıtımına yer verilmiştir. Çeşitli ısı pompası tipleri ve soğutucu akışkan örnekleri üzerinde durulduktan sonra bir tesiste ısı pompası yardımıyla enerji kazanımı hesaplamaları yapılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, due to the energy problem confronted by the whole world, the countries have been directed towards using existing energy sources in the most productive way and seeking new energy sources. Heat pump holds a considerable part in this subject as a machine which turns built-in free energy taken from natural resources to use by people for various purposes. Known theoretically for long years, heat pumps today get their due interest in the world after passing through hard times. But unfortunately, they don't get sufficient interest in our country because of the negative factors like the problems confronted in application, excessive investment and, running costs and being unknown enough on market. In this work, energy usage in textile industry has been taken up and a study has been done to recover the energy lost during the process. In relation to the subject, thermodynamic properties of the heat pumps have been first presented. Various heat pump types and cooling fluid examples have been studied and energy recovery calculations using a heat pump in the plant have been done.