The effect of geometry on the structural analysis in the circular and square formed underground stations
Dairesel ve kare forma sahip yeraltı istasyon yapıları için geometrinin yapısal analize etkisi
  1. Tez No: 849121
  2. Yazar: MUSTAFA MERT GÖKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALHA EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Metro hatları, günümüzde ulaşımın kaçınılmaz unsurlarından biridir ve kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ülkemizdeki nüfus artışı ve göçlerin etkisiyle, bu alandaki yatırımlar da artmaktadır. Proje süreçleri kapsamında, istasyonlar, tüneller, şaftlar ve çıkış yapıları, fonksiyonel gereksinimlere göre tasarlanmaktadır. İstasyon tasarımları, bölgesel kamulaştırma ihtiyaçları, mimari ve elektromekanik gereksinimler temel alınarak hazırlanmaktadır. Bu süreçte, farklı geometrilerde yapılar ortaya çıkabilir. Bu çalışmada, eşdeğer kesit alanına ve aynı yüksekliğe sahip olan iki yeraltı istasyonu, daire ve kare formunda, yapısal davranış açısından karşılaştırılmaktadır. İki istasyon, aynı zemin koşulları ve kazı derinliği göz önüne alınarak plan düzleminde benzer açıklıklara sahip olarak boyutlandırılmıştır. Plaxis 3D programı kullanılarak modellenen bu istasyon yapıları, statik ve dinamik durumdaki deplasman ile iç kuvvet değerleri açısından incelenmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi kullanılan analiz sonuçları, dairesel geometriye sahip istasyon yapısının ovalleşme etkisi nedeniyle kare formdaki istasyon yapısından daha düşük statik ve dinamik iç kuvvet ile deplasman değerlerine sahip olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Metro lines, which are one of the indispensable parts of transportation nowadays, provide great convenience for users. As a result of population growth and migration, the investments made in this direction are increasing also in our country. Stations, tunnels, shafts, and outlet structures to be constructed within the scope of project processes are designed by determining the functional requirements. Station designs are made in line with the expropriation needs of the region, architectural and electromechanical requirements, therefore, structures with different geometries may emerge in this context. In this study, the structural behaviors of two underground station structures in the form of a circle and a square with the equivalent cross-sectional area and same height, which can meet the same functional requirements, are compared. Two station structures with the same ground conditions and excavation depth, but different geometry, were dimensioned with similar openings in the plan plane. The pre-sized station structures were modeled using the Plaxis 3D software, and the structural system behavior of two different structures was investigated. The displacement and internal force values of both structures in static and dynamic conditions were examined. The analysis results of the structures modelled using finite element method have revealed that the displacement and internal force values in the static and dynamic stage of the station structure with circular geometry can be less than the square formed station structure due to the arching effect.