Verifiable accountable subgroup multi-signatures
Doğrulanabilir hesap verilebilir altgrup çoklu imza şemaları
  1. Tez No: 849122
  2. Yazar: AHMET RAMAZAN AĞIRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YAYLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, hesap verilebilir bir altgrup çoklu imza (ASM) çerçevesi tanıtıyoruz. Çerçeve, her biri seçilmiş mesaj saldırılarına karşı güvenli ve hesaplamalı co-Diffie-Hellman/psi-co-Diffie-Hellman varsayımına dayanan üç yeni eşleme tabanlı ASM şemasını, yani vASM, ASMwSA ve ASMwCA şemalarını içermektedir. İmza üretimi sırasında imzacı altgrubunun bilinmediği yeni ASM şemaları önererek bir açık problemi ele alıyoruz. Şemalarımız, imza üretimi, birleştirme ve doğrulama aşamalarında hesaplama verimliliği açısından mevcut yöntemleri geride bırakmaktadır. Ek olarak, doğrulanabilir hesap verilebilir altgrup çoklu imza şemasının imza yetkisinin kısmi ve hiyerarşik eşik delegasyonu için yeni metotlar öneriyoruz. Şemanın bir vekil imza olarak işlev görebileceğini, bir yetkili kullanıcının imza haklarını yetkisiz bir kullanıcıya veya gruba devretmesine izin verebileceğini gösteriyoruz. Özyinelemeli vASM uygulaması, Shamir'in sır paylaşım şeması, iç içe sır paylaşım ve hiyerarşik eşik sır paylaşımı kullanarak dört yeni yapı sunuyoruz ve bunların verimlilik ve güvenlik açısından karşılaştırmasını yapıyoruz. Ayrıca, vASM'nin grup kurulum yöntemi ile Damgaard ve diğerlerinin kafes tabanlı MS2 çoklu imza şemasını birleştirerek yeni bir kafes tabanlı ASM şeması (vMS2) öneriyoruz. Anahtar üretim, imza üretim ve doğrulama aşamalarının MS2 şemasıyla eşdeğer olduğunu gösteriyoruz. Önerdiğimiz vMS2 şeması, grup kurulumu sırasında müşterek doğrulanabilir gizli paylaşım şeması kullanarak hesap verilebilirliği altta yatan MS2 şemasının biraz üzerinde bir maliyetle gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we introduce an accountable subgroup multi-signature (ASM) framework. The framework comprises three novel pairing-based ASM schemes, i.e., vASM, ASMwSA and ASMwCA, each designed to be secure against chosen-message attacks and based on the computational co-Diffie-Hellman/ψ-co-Diffie-Hellman assumption. We address an open problem by proposing novel ASM schemes where the subgroup of signers is unknown before signature generation. Our schemes outperform existing methods in terms of computational efficiency in signature generation, aggregation, and verification. Additionally, we propose novel methods for compartment-based and hierarchical threshold delegation of signing power of the verifiable accountable subgroup multi-signature scheme. We demonstrate that the scheme can function as a proxy signature, allowing an authorized user to delegate signing rights to an unauthorized user or group. We present four constructions, employing the recursive application of vASM, Shamir's secret sharing scheme, nested secret sharing, and hierarchical threshold secret sharing, comparing their efficiency and security. Moreover, we propose a novel lattice-based ASM scheme (vMS2) by combining the group setup method of vASM with Damgård et al.'s lattice-based MS2 multi-signature scheme. We showcase the equivalence of key generation, signature generation, and verification phases with the MS2 scheme. Our vMS2 scheme achieves accountability through a joint verifiable secret sharing scheme during group setup, with a cost of slightly higher than the underlying MS2 scheme.