Abd'nin Irak işgalinin kültürel istihbarat açısından incelenmesi
Analyzing the us invasion of Iraq from a cultural intelligence perspective
- Tez No: 849166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD GÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uluslararası ilişkilerin ve savaşların değişen yapıları devletleri bu konuda yeni tedbirler almaya sevk etmiştir. İstihbarat faaliyetleri de bu tedbirlerin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Özellikle 21. yüzyılda istihbarat faaliyetleri içerisinde kültürel istihbaratın önemi oldukça artmıştır. Devletlerin muhatap oldukları aktörlerin muhtemel hareket tarzlarını, imkân, kabiliyet ve niyetlerini tespit etmek için kültürel istihbarat faaliyetleri yaygınlaşmıştır. Özellikle çatışma alanlarında çatışmanın taraflarına yönelik belirlenecek politikalarda kültürel istihbarat faaliyetleri karar alıcılara yön gösterici bir rol oynayabilmektedir. Yakın dönem örneklerinden ABD'nin Irak işgali öncesinde ve sonrasında yaşanan gelişmeler ise işgal sürecinde uygulanan veya uygulanma aşamasında başarılı olunamayan kültürel istihbarat faaliyetlerini tartışmaya açık hale getirmiştir. Bu çalışmada ABD'nin Irak işgali sürecinde Irak hükümetinin devrilmesine rağmen bölgede tam olarak kontrol sağlayamamasının sebepleri kültürel istihbarat kavramı çerçevesinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The changing structures of international relations and wars have led states to take new measures in this regard. Intelligence activities constitute an important part of these measures. Especially in the 21st century, the importance of cultural intelligence within intelligence activities has increased considerably. Cultural intelligence activities have become widespread in order to determine the possible courses of action, possibilities, capabilities and intentions of the actors that states are dealing with. Especially in conflict areas, cultural intelligence activities can play a guiding role for decision-makers in the policies to be determined towards the parties to the conflict. The developments that took place before and after the US invasion of Iraq, one of the recent examples, have made the cultural intelligence activities implemented or not implemented during the invasion process open to discussion. In this study, the reasons for the failure of the US to fully control the region despite the overthrow of the Iraqi government during the US invasion of Iraq will be evaluated within the framework of the concept of cultural intelligence.