Statik deformasyon analizinde robust kestirim yöntemlerinin kullanılması üzerine bir araştırma
An Investigation on the use of robust estimation methods in static deformation analysis
  1. Tez No: 84929
  2. Yazar: MUSTAFA ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Ölçme mühendisliğinin önemli ödevlerinden birisi de yerkabuğunda veya büyük suni yapılarda oluşan deformasyonun araştırılmasıdır. Bu çalışmada, kırılma noktası yüksek Robust Kestirim yöntemleri, klasik doğrusal hipotez testleri ve En Küçük Kareler (EKK) yöntemine dayalı klasik uyuşumsuz ölçüler testi statik deformasyon modeline uygulanmış ve karşılaştırılmıştır. Robust Kestirim yöntemleri olarak, değişik Robust M-Kestirim yöntemi, Lı_Norm yöntemi ve Robust regresyon analiz yöntemlerinden Karelerin En Küçük Ortancası (LMS) yöntemi incelenmiştir. Ortak etkilenmiş uyuşumsuz ölçüler olarak adlandırılan deformasyonların analizinde, söz konusu yöntemlerle ilk aşamada şüpheli uyuşumsuz ölçüler tespit edilmiştir. İkinci aşamada ise Sağlamlaştırılmış Klasik Uyuşumsuz Ölçü Belirleme Test işlemleri ile kesin uyuşumsuz ölçüler belirlenmiştir. Deformasyon analizinde, kırılma noktası yüksek Robust Kestirim yöntemlerinin kullanılmasıyla birlikte, uygun robust ağ tasarımının yapılması büyük önem kazanmıştır. Ayrıca söz konusu Robust M-Kestirim yöntemlerinin kırılma noktalarım yükseltmek amacıyla geliştirilen redundanslan denkleştirilen Genelleştirilmiş M-Kestirimi özellikle ağın dış noktalarında oluşacak deformasyonların belirlenmesinde etkili olmuştur. Yapılan uygulamada, Ankara GPS Test Ağı simülasyon ağı olarak kullanılmıştır. Oluşturulan iki ve üç boyutlu deformasyon ağlarına yukarıda sözü geçen yöntemlerin tamamı uygulanmıştır. Klasik doğrusal hipotez testleri ve EKK yöntemine dayalı klasik uyuşumsuz ölçüler testi ile yapılan analizde başarılı sonuçlar alınamamış ve kırılma noktası sıfır bulunmuştur. Diğer Robust M-Kestirim yöntemlerinin kırılma noktası %29 ile %34 arasında değişmiştir. Lı_Norm ve LMS yönteminin kırılma noktası ise %45 olarak belirlenmiş olup mükemmel bir sonuç olarak nitelendirilebilir. ANAHTAR KELİMELER : Deformasyon Analizi, Klasik Uyuşumsuz Ölçüler Testi, Klasik Doğrusal Hipotez Testleri, Kırılma Noktası, Redundanslan Denkleştirilen Genelleştirilmiş M-Kestirimi, Sağlamlaştırılmış Klasik Uyuşumsuz Ölçüler Testi. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the important tasks of the Surveying Engineering is the investigation of the deformations that might occur on the earth's crust, and on big artificial constructions. In this study of this concept, Robust Estimation methods with high breakdown point, classical linear hypothesis testing and classical outlier testing based on Least Squares Estimation (LSE) are applied to static deformation model, and then compared to each other. Among the Robust Estimation methods, various Robust M-Estimation methods, Li_Norm method, and Least Median of Squares (LMS) estimation which is one of the Robust Regression Analysis methods are investigated. In the analysis of deformations which is called as jointly influential outliers, the suspected outliers are detected by using the above mentioned methods in the first step. In the second step, certain outliers are detected by using the Robustified Classical Outlier Test Process (RCOTP). Robustified Design of the networks is getting more important as the Robust Estimation methods whith high breakdown point are used in deformation analysis. Besides, equiredundancy designed Generalized M-Estimation which is developed to increase the breakdown points of the Robust M-Estimation methods, has been efficiently used in detecting the deformations at the peripheral stations of the network. In this study, Ankara GPS Test Network (AGTN) has been used as the simulation network. All the methods mentioned above have been applied to the two- and three- dimensional deformation networks simulated in AGTN. No success has been reached in the analysis by using classical linear hypothesis testing and classical outlier testing based on LSE, and the breakdown point has been found to be zero. The breakdown points of the other Robust M- Estimation methods have been found to be between %29 and %34. The breakdown point of the Li_Norm and LMS methods have been found to be %45, as this may be designated as an excellent result. KEY WORDS : Deformation Analysis, Classical Outlier Testing, Classical Linear Hypothesis Testing, Robust Estimation, Breakdown Point, Equiredundancy Designed Generalized M-Estimation, Robustified Classical Outlier Testing. IV