Civciv yetiştirilmesindeki radyant ısıtma sistemlerinde verimlilik
Productivity of radiant heating systems at growing chickens
- Tez No: 84930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AKARYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Radyant ısıtıcılarda ısı transferi, ışınım prensibine dayanmaktadır. Bu cihazların vereceği ısı miktarını belirlemede gerekli olacak temel kavramlar birinci bölümde anlatılmıştır. İkinci bölümde ise, radyant ısıtma sistemlerinin kullanım amaçları, çeşitleri ve ana elemanlarına değinilmiştir.Civcivlerin fizyolojik özelliklerine bağlı olarak ihtiyaçtan olan konfor şartlarının neler olduğu araştırılmış ve bu faktörlerin (özellikle sıcaklık) üretin verimini ne şekilde etkilediği belirlenmiştir. Modern et tavukçuluğunda hayvanların istediği ortamın ısıtma açısından en iyi radyant ısıtıcılarla karşılanabileceği anlaşılmıştır. Radyant ısıtıcının hayvanlara verdiği ısı miktarının aradaki mesafe ile ters orantılı olduğu ve civcivlerin birinci haftadan itibaren ihtiyaçları olan ısı miktarının azaldığı düşünülerek radyant ısıtıcıların hareketli olmasının üretimi olumlu yönde etkileyeceği açıklanmıştır. Ayrıca 8000 civciv kapasiteli bir kümeste ısı kayıplarını karşılayacak radyant ısıtıcı kapasitesi ile farklı dönemlerde ihtiyaç olan ısıya göre değişen radyant ısıtıcı yükseklikleri belirlenmiştir. Bu sayede ilk haftalarda gereksiz yere direkt olarak ısıtılan alanların azaltılması ve dolayısıyla enerji ihtiyacının düşmesi sağlanmıştır. Ayrıca istenilen sıcaklıkların tam olarak sağlanması yemdem yararlanma oranının yükselmesini dolayısıyla işletme maliyetinin azalmasını sağlamaktadır. Sürekli artan dünya nüfusuna paralel olarak, tavuk etine olan ihtiyacın artması sonucu büyük bir pazara sahip hale gelen bu sektörde %1 iyileştirme yapılmasının bile büyük kazançların oluşmasını sağladığı düşünülerek, bu tür iyileştirmelerin ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı görülecektir. «SSK»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Heat transfer at radiant heaters relies on the principle of radiation. The amount which will be released by these apparatuses are told in the first chapter.In the second chapter the using aim of radiant heating systems, the types and main parts of this apparatus are analyzed. Chickens have very different kind of physiological characteristics. For that their contort conditions in order to survive are analyzed by scientists. Analyzes brought the result that how they affected by outer conditions- especialiy heat amount which is important at production efficiency. It is understood that the best is, radiant heaters in modern chicken production process, from the aspect of heating. Heat amount that radiant heater transfer to chickens reversely proportional with the distance between chickens and the apparatus. Scientists also say that; especially from first week of the chickens, related to the decreasing needs of the amount of heat, it is better to have mobil radiant heaters that will positively affect the production productivity. Besides, a poultry of a capacity of 8000 chickens, the heat amounts required fixed to the respectively needed heat at growing times of a chicken. This radiant heater also prevents the heat losses and can be fixed to different heights. With this; energy requirement is reduced and especially in the first weeks of the chickens, the areas which aren't needed to be heated will not be heated unnecessarily.On the other hand providing required heat amount will also manage an increase in the ratio of feeding, and there is no need to say that this will decrease the cost of enterprises. Paralel to the increasing of earth population, demend to the chickens meat is increasing. Even %1 improvement of the conditions of this sector will result great profits to enterprises and also to the national economy. VI