D vitamini eksikliklerinin demir ve diğer eser elementlerle ilişkisi
Vitamin D deficiencies in iron and relationship with other trace elements
- Tez No: 849304
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BEHİCE CİNEMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Vitamin D, kemik metabolizmasındaki önemli rolünün yansıra son yıllarda kanserler, kardiyovasküler hastalıklar ve otoimmün hastalıklar gibi kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiş vitamindir. Eksikliği tüm dünyada önemli bir sağlık problemidir. Eser elementler insan vücudunda, önemli biyolojik süreçlerde fonksiyon yaparlar. D vitamini metabolizması ve etki mekanizmasının pek çok basamakta eser elementlerin metabolizma ve etki mekanizmaları ile kesiştiği bilinmektedir. Bu mekanizmalara ışık tutabilmek için çalışmamızda D vitaminin demir, çinko, bakır, selenyum gibi eser elementlerle ilişkisini araştırmayı planladık. GEREÇ VE YÖNTEM: D vitamini düzeylerine göre eksiklik yetersizlik ve kontrol grubu olarak ayırdığımız hasta gruplarında ICP-OES yöntemi ile serum eser elementleri ölçülmüştür. Ayrıca demir eksikliğini değerlendirmek için kan sayımı parametreleri ve demir eksikliği ile ilişkili kan biyokimyası parametreleri rutin oto analizörlerle çalışılmıştır. BULGULAR: I. grup: D vitamini (
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In addition to its important role in bone metabolism, Vitamin D has been associated with chronic diseases such as cancers, cardiovascular diseases and autoimmune diseases in recent years and its deficiency is a major health problem worldwide. In the human body, trace elements function in important biological processes. It is well known that vitamin D metabolism and action mechanisms sahare some intersection with those of trace elements. In order to shed light on these underlying mechanisms, we planned to investigate the relationship between vitamin D and trace elements such as iron, zinc, copper and selenium. MATERIALS AND METHODS: Serum trace elements were measured by ICP-OES method in the patient groups divided into deficiency and control groups according to vitamin D levels. In addition, blood count parameters to assess iron deficiency and blood biochemistry parameters associated with iron deficiency were studied with routine auto analyzers. RESULT: Group I: vitamin D deficient (