Karabük Üniversitesinde görev alan idari personelin izlenim yönetimi davranışları ile örgütsel adalet algısı arasındaki farkın incelenmesi
Investigation of the difference between impression management behaviors and organizational justice perception of administrative staff at Karabük University
- Tez No: 849368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı Karabük Üniversitesi'nde görev alan idari personelin izlenim yönetimi davranışları ile örgütsel adalet algısı arasındaki farkın incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Karabük Üniversitesi'nde görev alan 635 idari personel, örneklemini ise 250 idari personel oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi belirlenen 250 idari personele ulaşmak için kolaylıkla bulunabilen örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Belirlenen araştırma evren sayısını temsil edebilecek örneklem sayısı için yeterli olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''Kişisel Bilgi Formu'', Bolino ve Turnley (1999) tarafından geliştirilen ve Basım ve diğerleri (2006) tarafından türkçeye uyarlanan 5 boyut, 22 maddeden oluşan ''İzlenim Yönetimi Ölçeği (İYÖ)'', Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilmiş ve Yıldırım (2002) tarafından Türkçeye uyarlanan 3 alt boyut, 20 maddeden oluşan 'Örgütsel Adalet Ölçeği (ÖAÖ)'' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin incelenmesinde SPSS-24 paketi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında idari personelin eğitim durumu değişkeni ile izlenim yönetimi ölçeği alt boyutlarından olan; niteliklerini tanıtarak kendini sevdirmeye, kendini örnek bir personel gibi göstermeye çalışma ve kendi önemini zorla fark ettirmeye çalışma ile eğitim durumu lise olan idari personellerin lehine, eğitim durumu değişkeni ile örgütsel adalet ölçeği toplamı ve alt boyutları olan; dağıtımsal adalet, adil işlem ve adil etkileşim ile ön lisans mezunu personellerin lehine, görev süresi değişkeni ile izlenim yönetimi ölçeği alt boyutlarından olan; kendi önemini zorla fark ettirmeye çalışma ile 11-20 yıl aralığında çalışan idari personellerin lehine, görev süresi değişkeni ile örgütsel adalet ölçeği toplamı ile görev süresi 20 yıl ve üzerinde olanların lehine anlamlı farklılık bulunurken; adil işlem alt boyutunda 1-10 yıl aralığında olanların lehine anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the difference between the impression management behaviors of administrative staff working at Karabük University and their perception of organizational justice. The relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The population of the research consists of 635 administrative personnel working at Karabük University, and the sample consists of 250 administrative personnel. Easily available sampling method was used to reach 250 administrative personnel who were determined as the sample of the research. It has been determined that the number of samples that can represent the determined research population is sufficient. The data collection tool in the research was the“Personal Information Form”, the“Impression Management Scale (IMS)”consisting of 5 dimensions and 22 items developed by Bolino and Turnley (1999) and adapted into Turkish by Basım et al. (2006), Niehoff et al. The 'Organizational Justice Scale (OAS)', which consists of 3 sub-dimensions and 20 items, developed by Moorman (1993) and adapted into Turkish by Yıldırım (2002), was used. SPSS-24 package was used to examine the data obtained. In the research results, the variable of educational status of the administrative staff and the sub-dimensions of the impression management scale; Trying to make oneself liked by promoting one's qualifications, showing oneself as an exemplary personnel, and trying to make people realize their own importance by force, in favor of the administrative personnel whose education level is high school, the sum of the educational status variable and the organizational justice scale and its sub-dimensions; Distributive justice, fair transaction and fair interaction are in favor of associate degree graduates, with the tenure variable being one of the sub-dimensions of the impression management scale; While there is a significant difference in favor of administrative personnel who have been working for 11-20 years by trying to force people to realize their own importance, and in favor of those with a tenure of 20 years or more in terms of the sum of the tenure variable and the organizational justice scale; A significant difference was found in the fair transaction sub-dimension in favor of those in the 1-10 year range.