Türkiye'de orman yangınlarına müdahale sürecinde yaban hayatına yönelik ilk yardım yönetimi hakkında güncel bir değerlendirme
A current evaluation on first aid management for wildlife in the process of responding to the forest fires in Türkiye
  1. Tez No: 849371
  2. Yazar: SEFA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki orman yangınlarına müdahale sürecinde yaban hayatına yönelik ilk yardım yönetimi hakkında güncel bir değerlendirme sunmaktadır. Bu amaçla özellikle son beş yılda Türkiye'de meydana gelen orman yangınları ve bu yangınlar sırasında yaban hayatına yönelik ilk yardım uygulamaları hakkında yapılan haberler, raporlar, makaleler ve diğer yazılı kaynaklar literatür taraması ile analiz edilmiş söz konusu süreçte aktif rol oynayan bazı yaban hayatı veterinerleri, belediyelere bağlı itfaiye erleri, orman işletme müdürlüklerinin yangına ilk müdahale ekiplerinden uzmanlarla yapılan yüz yüze veya çevrimiçi görüşmeler yoluyla derinlemesine mülakat yöntemiyle bilgiler toplanmıştır. Son yıllarda Türkiye'de orman yangınlarının artması nedeniyle, orman yangınları sırasında yaban hayatına yönelik ilk yardım yönetimi daha da önem kazanmaktadır. İlk yardım yönetimi, yangın sırasında hayvanların kurtarılması ve yangından sonra hayatta kalmalarını sağlayacak önlemlerin alınması açısından oldukça kritiktir. Yangından kaçamayan hayvanların hayatta kalma şansları düşüktür ve bu nedenle yangın söndürme uzmanları ve gönüllü itfaiyeciler için ilk yardım eğitimleri oldukça önemlidir. Belediyeler ve Orman Genel Müdürlüğü, koordineli bir şekilde eğitimler düzenlemeli ve bu eğitimler belirli aralıklarla tekrarlamalıdır. Bu sayede yangından zarar görmüş olan tüm canlıların hayatta kalma şansı artacaktır. Çalışmanın sonuçları, orman yangınlarının yaban hayatı üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirgemek için daha etkili ilk yardım yönetim stratejilerinin uygulanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a contemporary evaluation of first-aid management for wildlife during the forest fire response process in Türkiye. For this purpose, news, reports, articles and other written sources about the forest fires that occurred in Türkiye in the last five years and first aid practices for wildlife during these fires were analyzed through literature review, and information was collected by in-depth interview method through face-to-face or online interviews with some wildlife veterinarians firefighters of municipalities and fire first response teams of forest management directorates who played an active role in the process in question. In recent years, due to the increasing incidence of forest fires in Türkiye, the importance of first-aid management for wildlife during forest fires has become even more significant. First-aid management is critical for rescuing animals during fires and taking measures to ensure their survival in the aftermath. Animals are unable to escape the fire have a low chance of survival, making first-aid training highly essential for firefighting professionals and volunteer firefighters. Municipalities and the General Directorate of Forestry should coordinate and regularly organize these training programs. This will enhance the chances of survival for all living beings affected by the fire. The results of this study underscore the importance of implementing more effective first-aid management strategies to minimize the adverse effects of forest fires on wildlife and their habitats.