Design and implementation of completely self protected distribution transformer
Tamamen kendinden korumalı dağıtım trafosu tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 849370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUSTAFA SAVRUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Geleneksel dağıtım transformatörlerinde, sistemin korunması için ayırıcılar, kesiciler, parafudrlar, ölçüm panosu gibi ek donanımlar harici olarak monte edilmektedir. Kullanılacak transformatörlerin tipi, koruma elemanları ve diğer ek donanımlar ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Amerika, Meksika ve Hindistan gibi kimi ülkelerde elektrik enerjisi dağıtımının bir kısmı, ilk yatırım maliyeti düşüklüğü, daha esnek işletme koşulları, hızlı devreye alma gibi sağladığı avantajlar nedeniyle tamamen kendinden korumalı (CSP) transformatörler ile gerçekleştirilmektedir. CSP transformatörler, geleneksel transformatörlerde karşılaşılabilen bakım ve işletme problemleriyle karşılaşılmayan elektrik makineleridir. Bu transformatörler sekonder kısa devrelerden, yıldırım darbesinden, aşırı yüklenmelerden kendi kendini koruyabilmekte ve aşırı yüklenme durumu hakkında görsel uyarı verebilmektedirler. Bu makineler ayrıca arıza durumunda kendisini sistemden izole ederek bağlı olduğu dağıtım sistemini de korumaktadırlar. Bu tezde, 500 kVA, 33/0.4 kV CSP transformatörün tasarımı ve geliştirilmesi ele alınmıştır. Transformatörün elektriksel, termal, mekanik tasarımı detaylı olarak sunulmuş ve malzeme/ekipman seçimleri tasarım parametreleri hesaba katılarak tamamlanmıştır. Performans testleri aracılığıyla geliştirilen ürünün tatmin edici şekilde çalıştığı gözlemlenmiş ve deneysel doğrulaması yapılmıştır. Bu tez ile, CSP transformatörler ile ilgili literatüre katkı sağlayarak araştırmacılara ve transformatör üreticilerine ışık tutulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In traditional distribution transformers, additional equipment such as separators, breakers, surge arresters and measurement panels are mounted externally to protect the system. The type of transformers, protection elements and other additional equipment to be used vary from country to country. In some countries such as America, Mexico and India, some of the electrical energy distribution is carried out with completely self-protected (CSP) transformers due to the advantages they provide such as low initial investment cost, more flexible operating conditions and rapid commissioning. CSP transformers are electrical machines that do not encounter the maintenance and operating problems that can be encountered in traditional transformers. These transformers can protect themselves from secondary short circuits, lightning strikes, overloads and provide visual warnings about overload conditions. These machines also protect the distribution system to which they are connected by isolating themselves from the system in case of malfunction. In this thesis, the design and development of 500 kVA, 33/0.4 kV CSP transformer is discussed. The electrical, thermal and mechanical design of the transformer is presented in detail and material/equipment selections are completed taking into account the design parameters. It has been observed that the developed product works satisfactorily through performance tests and its experimental verification has been made. With this thesis, it is aimed to shed light on researchers and transformer manufacturers by contributing to the literature on CSP transformers.