Bilezikli asenkron motorlarda rotor döner alan gücünün değiştirilmesiyle yapılan hız ayarının incelenmesi ve bir uygulama devresinin gerçekleştirilmesi
The Speed control of slip-ring induction motor by controlling electrical power in the rotor circuit and the design of speed control by static variation of effective rotor circuit resistance
  1. Tez No: 84945
  2. Yazar: MEHMET BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HADİ SARUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
vııı ÖZET Asenkron motororlarm hız ayar yöntemi motor tipine, ayar alanına ve tahrik sistemine bağlıdır. Çalışmanın ilk bölümünde bilezikli asenkron motorların, tahrik sistemlerinde ki öneminden ve uygulama alanlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde asenkron motorların temel ifadeleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise güç elektroniği devrelerinde meydana gelen gelişmelere parelel olarak gerçekleştirilen asenkron motor hız kontrolü ve kullanılan sistemler incelenmiştir. Dördüncü bölüm çalışmanın temel bölümünü oluşturur. Bu bölümde, bilezikli asenkron motorun rotor yanından hız denetimine uygun ve yolvermede de kullanılabilecek kıyıcı devresinin analizi yapılmıştır. Beşinci bölüm de, gerçekleştirilen sistemin güç katı, sürücü devresi ve kontrol devresi açıklanmıştır. Güç katında, rotor çıkışlarını doğrultmak için diyot köprüsü, doğrultulan gerilimi kıymak için de IGBT kullanılmıştır. Kontrol devresinde 8031 mikroişlemci kullanılarak bilezikli asenkron motorun hız kontrolü yapılmıştır. Altıncı ve son bölüm deney sonuçlarından oluşmaktadır. Bilezikli asenkron motorun parametrelerini belirlemek için boşta çalışma deneyi ve kısa devre deneyi yapılmıştır, sistemin eşdeğer devresi elde edilmiştir. Bilezikli asenkron motorun farklı ek rotor direnç değerlerinde, DC generatörle yüklenmesiyle M=f(Iı), M=f(Pı), M=f(cos
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The induction motor drives have a number of advantages; they are lightweight, inexpensive, and require low maintenance compared to the other types of motors drives. They require control of frequency, voltage, and current for variable speed applications. The power converters, inverters and AC voltage controllers, can control the frequency, voltage, and current to meet the drive requirements. The slip-ring induction machine is used in a wide variety of applications as pump drives, steel mill drives, hoist drives and cranes. They should not considered as only very reliable, robust and easy to regulate, but also favourable in price, require low maintance and simple construction. The speed of a slip-ring induction motor can be varied by mechanically varying the the rotor circuit resistance. This method of speed control is very inefficient because the slip energy is wasted in rotor circuit resistance. Instead of mechanically varying the resistance, the equivalent resistance in the rotor circuit can be varied statically by using a three- phase diode-bridge rectifier a chopper. The chopper is a IGBT monitored by a control circuit Thus, the effective rotor resistance varies as desired in stepless and contactless manner.