Fotoğraf çözünürlüğü ve modülasyon transfer fonksiyonu konusunda bir araştırma
A Research about photographic resolution and modülation transfer function
- Tez No: 84946
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Çözünürlük, mm de ayırt edilebilen çizgi sayısıdır. Bu çizgiler olarak yan yana sıralanmıştır. Çözünürlük mm deki çift çizgi sayısıyla ifade edilir. Modülasyon Transfer Fonksiyonu merceğin objeden görüntüye bilgi aktarma yeteneği olarak ifade edilir. Çözünürlük, görüntü kalitesi için önemli bir faktör olmasına rağmen yeterli bir faktör değildir. Çözünürlük optik bulanıklığa, grenliliğe, pozlanmaya, obje kontrastına, atmosferik koşullara, pusuya, banyo koşullarına, görüntü yürümesine ve aydınlanmaya bağlıdır. Bunların olumsuz etkileri çözünürlüğü azaltır. Piksel boyutlarıyla çözünürlük arasında çok yakın bir ilişki vardır. Piksel boyutları küçüldükçe çözünürlük artar. Yüksek kontrast çözünürlük için olumlu bir faktördür. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Resolution is expressed in lines / mm and specifies how many lines per mm can just be distinguished from their adjacent spaces. Modulation Transfer Function is expressed the ability of a lens to transfer information from object to the image. Resolution deficient factor of image quality, even though it is an important one. Resolution depends on optical blurring, granularity, exposure, object contrast, atmospheric conditions, haze, developman conditions, image motion, illuminance. Influence of their conditions reduce resolution. Very close relationship exists between pixel size and resolution. Decreasing pixel size and resolution increases. High contrast is a good factor for resoloution. VII