Assessing microplastic abundance and distribution in rivers: A mechanistic modeling approach
Nehirlerde mikroplastik bolluğunun ve dağılımının belirlenmesi: Mekanistik modelleme yaklaşımı
  1. Tez No: 849459
  2. Yazar: ZEYNEP AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Nehirler, mikroplastiklerin okyanuslara erişmesi için ana ulaşım yollarıdır. Mikroplastiklerin çok sayıda farklı şekli vardır; ancak teorik modeller genellikle mikroplastiklerin küresel parçacıklar olduğunu varsaymıştır. Bu çalışma, (i) endüstriyel olarak kirlenmiş bir nehirdeki mikroplastiklerin mekân-zamansal dağılımını ve potansiyel kaynaklarını, (ii) mikroplastik bolluğunun nehrin morfolojik ve hidrodinamik özellikleriyle ilişkisini ve (iii) mikroplastiklerin dikey taşınımı ve hem parçacık hem de akış özelliklerinin çökelme ve yeniden süspansiyon üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Mayıs 2019 ve Eylül 2020'de Ergene Nehri'nin altı noktasından su ve sediman örnekleri toplanmıştır. Mikroplastik, nehir hidrodinamiği ve morfolojisi verileri kullanılarak mekanistik bir model geliştirilmiştir. Sonuçlara göre Ergene Nehri'nde diğer birçok nehire kıyasla yüksek düzeyde mikroplastik bulunmuştur. Sudaki mikroplastik konsantrasyonları derinlikle pozitif, kanal genişliğiyle negatif korelasyon göstermiştir. Mikroplastik şekilleri içinde en çok lifler bulunmuştur; bu da tekstil endüstrilerinden kaynaklanan atıkların nehirdeki mikroplastik kirliliğine sebep olan en önemli faktör olduğunu göstermektedir. Model sonuçları, mikroplastiklerin suda tutulma süresinin akış özellikleri ile doğrudan ilişkili olduğunu, sudaki parçacıkların başlangıç konsantrasyonunun ise mikroplastiklerin çökelme ve yeniden süspansiyon akıları üzerinde diğer parametrelere göre baskın olduğunu ortaya çıkarmıştır. Senaryo analizine göre, parçacıkların küreselliği ve boyutunun yanı sıra, yatak kayma geriliminin artışı da çökelme ve yeniden süspansiyon akılarını arttırmıştır. Model sonuçlarının, bu model için geliştirilen şekil faktörüne duyarlı olduğu bulunmuştur, dolayısıyla gelecekteki çalışmalarda bu parametrenin iyileştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Rivers are major transport pathways for microplastics to reach the oceans. Microplastics have numerous different shapes; however, theoretical models generally assume microplastics as spherical particles. This study aims to investigate (i) spatiotemporal distribution and the potential sources of microplastics in an industrially polluted river, (ii) the relationship of microplastic abundance with river's morphological and hydrodynamic characteristics, and (iii) vertical transport of microplastics and the effect of particle and flow characteristics on settling and resuspension. To achieve these aims, water and sediment samples were collected from six sites of the Ergene River in May 2019 and Sep 2020. A mechanistic model was developed using the data of microplastics, and river hydrodynamics and morphology. According to the results, the Ergene River had excessive levels of microplastics compared to many other rivers. Microplastic concentrations in water correlated positively with depth but negatively with channel width. Fibers were the most abundant shape of microplastics suggesting that effluents from textile industries were the foremost contributor of microplastics in the river. The model results revealed that the residence time of microplastics in water was directly related to the flow characteristics, while initial concentration of particles in water dominates the other parameters in settling and resuspension fluxes of microplastics. According to the scenario analysis, settling and resuspension fluxes increased with increasing sphericity and size of the particles, as well as higher bed shear stress. The model results were sensitive to changes in shape factor developed for this model, therefore this parameter should be improved in future studies.