Kuantum referans çerçevelerinde fizik
Physics in quantum reference frames
  1. Tez No: 849460
  2. Yazar: GAZİ ALUMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNANÇ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Referans çerçevesi nosyonu kuantum mekaniği ve kuantum bilgi teorisi bağlamında incelenmiştir. Bir kuantum durumunun sahip olduğu bilginin bir kısmı referans çerçevesi bağlılığı içerir. Bu türden bir bilgiye kuantum bilgi teorisi diliyle“konuşulamaz”bilgi denir. Konuşulamaz bilginin bulunmayışı ya da eşdeğer olarak referans çerçevesinin bulunmayışı matematiksel olarak bir süperseçim kuralıyla ifade edilebilir ve bir tür dekoherense yol açar. Her zaman bir referans çerçevesi fiziksel bir sistemle ilişkilendirilecektir. Böylece, kuantum mekaniği formalizmi içerisinde çalışabilir. Kuantum referans çerçeveleri, klasikliğin ortaya çıkışının anlaşılmasına da önemli katkılar sağlar. Eğer bir parçacık kuantum mekaniksel bir iç serbestliğe sahipse, gravitasyonel zaman genleşmesi parçacığın kütle merkezi ile iç serbestlik derecesinin dolanıklaşmasına yol açar. Bu dolanıklığın sonucunda parçacığın kütle merkezi konumunda dekoherens gerçekleşir. Bu dekoherens relativistik, termodinamik ve kuantum mekaniksel bir etkidir.
Özet (Çeviri)
The notion of reference frame has been studied in the context of quantum mechanics and quantum information theory. Some of the information a quantum state has involves reference frame dependence. In the language of quantum information theory, this kind of information is called“unspeakable”information. The absence of unspeakable information, or equivalently the absence of a frame of reference, can be expressed mathematically by a superselection rule and leads to a kind of decoherence. A frame of reference will always be associated with a physical system. Thus, it can be studied within the formalism of quantum mechanics. Quantum frames of reference also make important contributions to the understanding of the emergence of classicism. If a particle has a quantum mechanical internal degree of freedom, then gravitational time dilation causes the particle's center of mass and internal degrees of freedom to become entangled. As a result of this entanglement, decoherence occurs at the particle's center of mass location. This decoherence is a relativistical, thermodynamical and quantum mechanical effect.