Template-directed photochemical cycloaddition reactions of dienoic acids and studies toward fluoranthene synthesis
Dienoik asitlerin şablon kullanılarak fotokimyasal siklokatılmareaksiyonları ve floranten sentezine yönelik çalışmalar
- Tez No: 849466
- Danışmanlar: Dr. YUNUS EMRE TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Karbosiklik bileşikler, doğal ürünlerin yapısında bulundukları ve farmasötik bileşenlerin yapıtaşını oluşturdukları için önemli bir organik bileşik sınıfıdır. Fotokimyasal dimerizasyon rekasiyonları, karbosiklik bileşiklerin hızlı sentezinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu reaksiyonlarda bölgesel seçicilik ve diyastereoseçicilik ile ilgili zorlukları çözmek için şablon kullanılarak gerçekleştirilen katı hal (topokimyasal) reaksiyonları etkili bir yöntemdir. Biz de bu amaçla dienlerin fotokimyasal dimerizasyonu için kovalent bağlanma şablonu olan aynı zamanda ucuz ve hazır olarak temin edilebilen 1,8-dihidroksinaftalini (1,8-DHN) kullandık. 1,8-DHN, bileşenlerin Schmidt'in topokimyasal reaksiyonlar kriterine göre hizalanmasını sağladı ve sonrasında şablona bağlı dienin ışınlanmasıyla bölgesel seçicilik ve diastereoseçicilik sergileyen bir ürün ana ürün olarak elde edildi. Reaksiyon koşulları optimize edildi ve bu süreçte elde edilen sonuçlar, bize başlangıç maddesinin toz halinin, öğütülmüş toz halinin ve öğütülmüş kristallerin benzer performansta çalıştığını gösterdi. Şablona bağlı dienin ışınlanması, çözelti fazında gerçekleştirildiğinde de reaksiyon, yüksek verimle ve diastereoseçicilik ile sonuçlandı. Işınlanma 6 reaksiyonundan sonra, hidroliz ve transesterifikasyon reaksiyonu ile şablonun kolayca üründen ayrılması sağlandı. Divinilsiklobütanı siklooktadiene dönüştürmek için yapılan deneyler, Cope yeniden düzenleme reaksiyonundaki sorunlar nedeniyle başarılı olmadı. İkinci kısımda 1,8-diiyodonaftalinden başlayarak florantenler sentezlemeyi amaçladık. İnvers Diels-alder reaksiyonunun dienofili olan maddenin sentezi için, 1,8-diiyodonaftaline Suzuki-Miyaura borilasyonu ile piridazin halkasının bağlanması farklı koşullarda denendi, fakat istenilen dönüşüm gerçekleşmedi. Daha sonra Ullmann kenetlenme reaksiyonunun başarılı olma olasılığını incelemek için, 1,8-diiyodonaftalin ve iyodobenzen ile Ullmann kenetlenme reaksyionu koşulları kullanılarak deneyler yapıldı; fakat bu deneyler karmaşık karışımların elde edilmesi ile sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
Carbocyclic compounds are an essential class of organic compounds as they occur broadly in natural products and constitute the heart of pharmaceutically relevant compounds. Photochemical dimerization reactions exhibit great potential for the rapid synthesis of carbocyclic compounds. To circumvent the regio- and diastereoselectivity challenges associated with the photochemical dimerization reactions, template-directed solid-state (topochemical) reactions furnish an efficient solution. We utilized inexpensive and commercially available 1,8- dihydroxynapthalene (1,8-DHN) as a covalent-bonding template for photochemical dimerization reactions of dienes. 1,8-DHN align the alkenes, fulfilling Schmidt's criteria for topochemical reactions, and irradiation of template-bound diene gave products displaying high regio- and diastereoselectivity. Reaction conditions were optimized, which taught us that the powder, ground powder and ground crystals gave almost similar results. However, irradiation of template-bound diene in the solution resulted in a high yield and good diastereoselectivity. It should be noted that our work represents the first example of selective homodimerization and heterodimerization reactions of 5-arylpentadienoic acids. After irradiation, facile removal of the 4 template was achieved by hydrolysis and transesterification reactions. Experiments to convert the divinylcyclobutane product to cyclooctadiene were not successful due to troubles with the Cope rearrangement reaction. In the second part, we aimed to synthesize the substituted fluoranthenes starting from 1,8- diiodonapthalene. Functionalization of 1,8-diiodonaphthalene with Suzuki-Miyaura borylation to connect pyridazine ring as a dienophile for inverse electron-demand Diels-Alder reaction was tried under different conditions. Unfortunately, the reaction did not yield the desired conversion. To examine the possibility of the Ullmann coupling reaction, we performed studies with 1,8- diiodonapthalene and iodobenzene under Ullmann coupling conditions, which resulted in complex mixtures.