Classification of corona COVID 19 patients from chest x-ray images
Corona COVID 19 hastalarının aksesuar röntgeni görüntülerinden sınıflandırılması
  1. Tez No: 849473
  2. Yazar: WAEL SATTAM ATIYAH ATIYAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tıp profesyonellerinin dikkatlerini başarılı bir şekilde odaklayabilmeleri ve hastalara tedavi verebilmeleri için, COVID 19'un doğru bir şekilde teşhis edilmesi ve sınıflandırılması çok önemlidir. COVID 19, önde gelen bir ölüm nedeni haline geldiğinden, tıp camiasının konuyu ciddi bir şekilde incelemesi gerekmektedir. . Sonuç olarak hedeflerimizden biri Kaggle platformundan toplanan fotoğrafların toplanmasına yönelik araştırma yapmak amacıyla bir yapı oluşturmaktır. Bu hedefe ulaşmak için araştırmamızda görüntü birleştirme stratejilerini kullandık. İlk başta CNN olarak kısaltılan Evrişimli Sinir Ağını kullandık. daha sonra CNN'nin Geçitli Tekrarlayan Birimler (GRU) ile birleştirilmesiyle bir strateji oluşturuldu. Önerilen modelimiz olarak tanımladığımız bu yöntem daha da geliştirildi. Resimlerin birleştirilmesini gerektiren bir ön işleme aşaması sayesinde CT taramalarının genel kalitesini artırmayı başardık. Ayrıca fotoğrafların renk formatı tarafımızdan BGR'den RGB'ye değiştirildi. Ek olarak mikro BT görüntülerini içeren veri seti test, eğitim ve doğrulama amacıyla setlere bölündü. Karışıklık matrisi analizine göre, ağ (CNN) tarafından toplanan bulgular %98 gibi dikkate değer bir doğruluk oranı ortaya koydu. Ayrıca CNN-GRU modelimizin korelasyon matrisinde %97 değeri ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
For medical professionals to successfully focus their attention and give therapy to patients, it is essential for them to have an accurate diagnosis and categorization of COVID 19. Because COVID 19 has developed into a leading cause of mortality, the medical community must give it significant scrutiny. As a result, one of our objectives is to create a structure, with the purpose of conducting research on the collection of photographs collected from the Kaggle platform. In order to accomplish this goal, we used image merging strategies into our research. At first, we made use of a Convolutional Neural Network, abbreviated as CNN. further on, a strategy was created by merging CNN with Gated Recurrent Units (GRU). This method, which we describe to as our recommended model, was further developed. Through a preprocessing phase that entailed combining pictures, we were able to increase the overall quality of the CT scans. In addition, the color format of the photographs was changed from BGR to RGB by us. In addition, the dataset containing the micro-CT images was broken up into sets for the purposes of testing, training, and validation. According to the confusion matrix analysis, the findings collected by the network (CNN) demonstrated a remarkable accuracy rate of 98%. In addition to that, the value of 97% was displayed in the correlation matrix of our CNN-GRU model.