Die persuasiven und manipulativen aspekte der sozialen medien im sprachwissenschaftlichen bereich
Dilbilim alanında sosyal medyanın ikna edici ve manipülatif yönleri
  1. Tez No: 866017
  2. Yazar: ERTUĞRUL KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ÜLKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Korona pandemisi ile ilişkilendirilen aşı hem siyasi hem de toplumsal görüş ayrılığının merkezinde yer almaktadır. Başta sosyal medya olmak üzere günlük yaşamın pek çok alanında aşı yanlısı ya da aşı karşıtı söylemlere ister istemez maruz kalınıyor. Çalışma bu bakımdan, 2020-2023 yılları arasında siyasi aktörler, devlet kurumları, enstitüler, resmi kuruşlar, virologlar ve sosyal gruplar tarafından paylaşılan korona ve aşıyla ilgili tweetlere odaklanmaktadır. Seçilen tweetlerin analizi Austin ve Searle'ün söz eylem kuramına dayanmaktadır. Tweetlerin titiz analizi hem dilsel ifadelerin eylem karakterlerini hem de söz edim türlerinin sınıflandırılmasıyla yakından bağlantılı metin işlevlerini dikkate almaktadır. Bu nedenle çalışmanın amacı, edim bilimsel analiz yoluyla Twitter'daki paylaşımlarda yer alan dilsel eylemin anlaşılmasına katkıda bulunmaktır. Korona pandemisi ve COVID-19 aşısı ile ilgili internet tabanlı iletişimin büyük bir kısmı Twitter üzerinden gerçekleşiyor. Aşı ile ilgili bu tweetlerin çağrı ve bilgilendirici olmak üzere iki temel işlevi vardır ve bu süreçte önemli bir role sahiptir. Bu tweetlerin odak noktası, vatandaşları korona aşısı yaptırmaya ikna etmek ya da onları aşıdan caydırmaktır. Bu anlamda, bu çalışma aşıyla ilgili tweetlerin bireylerin aşı kararları üzerindeki etkisini incelemektedir. Ayrıca çalışma sosyal medyanın ikna edici ve manipülatif yönlerine dikkat çekmeye çalışıyor. Son olarak, özellikle halk sağlığı için gerekli olan bilgilendirici bir işleve sahip aşı ile ilgili tweetler risk iletişimi bağlamında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The vaccine associated with the corona pandemic is at the core of both political and social dissent. It is inevitably exposed to pro- and anti-vaccination statements in many areas of daily life, especially on social media. This study focuses, therefore, on the corona and vaccination-related-tweets from political actors, government agencies, institutions, official establishments, virologists and social groups that were posted between 2020 and 2023. The analysis of the selected tweets is based on Austin and Searle's speech act theory. The meticulous analysis of the tweets considers both the action character of linguistic utterances and the text functions that are closely linked to the classification of illocutionary types. Therefore, the aim of this study is to contribute to the understanding of the linguistic actions within the posts on Twitter through a pragmalinguistic analysis. The majority of the internet-based communication regarding the corona pandemic and the COVID-19 vaccine takes place on Twitter. These vaccination-related-tweets have two main functions, namely appeal and information and have a crucial role during this period. The focus of these tweets aims to convince the citizens to receive the corona vaccination or deter them from vaccination. In this sense, this study also examines the impact of vaccination-related tweets on individuals' vaccination decisions. This study attempts to draw attention to the persuasive and manipulative aspects of social media. Finally, the vaccination-related-tweets with an informative function, specifically being essential for public health, are discussed in the context of the risk communication.