İnşaat sektöründe bım ile dijital ikizlerin karşılaştırılması
Comparison of bim and digital twins in the construction industry
- Tez No: 849566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAVEH DEHGHANIAN, DOÇ. DR. SEVİLAY DEMİRKESEN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnternet aracılığıyla veri ve bilgi alışverişine dayalı yeni teknolojilerin ortaya çıkması bir bütün olarak endüstride devrime yol açmıştır. İnşaat sektörü, teknolojik değişikliklere karşı bilinen direncine rağmen Endüstri 4.0 ile dijital ikiz teknolojilerin benimsenmesi de dahil olmak üzere mevcut devrimin faydalarını bir araya getirmek amacıyla farklı yöntemler kullanılmaktadır. İlk olarak imalatta uygulanan Endüstri 4.0 kısa sürede yayılarak diğer birçok alanın dinamiklerini değiştirmiştir ve bu değişim ile birlikte BIM (Yapı Bilgi Modelleme) ve DT (Dijital ikiz) kavramları kullanılmaya başlanmıştır. BIM, bir binanın dijital bir temsilidir. BIM'deki 3D yapı öğeleri, tesis yöneticilerine birçok veri türünü geri alma, analiz etme ve işleme olanağı sağlayan, kolay gezinilebilir bir görsel platform sunmaktadır. Sanal âlemde gerçek fiziksel ortamları yeniden yaratmak için teknolojik yeniliklerin uygulanmasından oluşan dijital ikiz kavramı da bu bağlamda ortaya çıkmıştır. DT'ler, fiziksel ortamları sanal modellerde çoğaltmak için kullanılmaktadır. Dijital ikiz modeller, gerçek varlığın doğru bir şekilde temsil edilmesini sağlamak için bir ürünün yaşam döngüsü boyunca güncel bilgilerle sağlanmalıdır. Dijital ikiz modelleri, proje tasarımından binanın işletim, bakım ve iyileştirme aşamalarına kadar bir inşaat projesinin yaşam döngüsü boyunca geniş bir uygulanabilirliğe sahip olmaktadır. Dijital dönüşümün kaçınılmaz bir trendi olan dijital ikiz, şehirlerin gerçek zamanlı uzaktan izlemenin gerçekleştirilmelerine yardımcı olur ve daha etkili karar verme olanağı da sağlamaktadır. Bu çalışmanın konusu BIM ve Dijital İkizlerin inşaat projelerinde kullanımının incelenmesi ve ortak kullanımın proje başarısına etkilerinin incelenmesidir. Bu kapsamda, derinlemesine literatür araştırması yapıldıktan sonra REVİT programının öğrenci versiyonu kullanılarak örnek bir model oluşturulup karşılaştırması yapılmıştır. BIM ve DT arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilip karşılaştırmalı bir çizelgede gösterilmiştir. Sonuç olarak, inşaat projelerinin verimliliğinin artmasını sağlamak ve projelerin daha az hata ile gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda www.houseplans.com sitesinden bir yapı referans alınarak REVİT programında 3D modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan model 2 katlı ve 733m2 'dir. 2 oturma odası, 1 mutfak, 1 çalışma odası, 1 erzak odası, 5 yatak odası, 1 giyinme odası, 4 banyo, 1 WC, 1 çamaşır odası, 1 ütü odası, 3 garaj ve 1 ön sundurmadan oluşmaktadır. Modeli oluşturulurken ilk olarak akslar, sonra ana kat ve ikinci kat planları çizilmiş ve çatı oluşturulmuştur. Daha sonra, modele ön ve arka sundurmalar ve çatıları eklenmiştir. Kapılar, pencereler ve mobilyalar oluşturulan model ile uyumlu olacak şekilde yerleştirilmiştir ve mobilyalar da www.BIMobject.com sitesinden alınmıştır. Oluşturulmuş bu BIM modeline RFID, AI, IoT ve sensörlerden elde edilen verilerle desteklenerek dijital dönüşümü gerçekleştirilebilmektedir. Bu şekilde oluşturulmuş modellerde BIM'in faydaları artırılarak tasarlandığından kaynak israfı önlenebilmekte ve daha verimli yapılar elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of new technologies based on the exchange of data and information via the Internet has led to a revolution in the industry as a whole. Despite its known resistance to technological changes, the construction industry is using different methods to bring together the benefits of the current revolution, including the adoption of Industry 4.0 and digital twin technologies. Industry 4.0, which was first applied in manufacturing, spread in a short time and changed the dynamics of many other areas, and with this change, BIM (Building Information Modeling) and Digital twin (DT) concepts began to be used. BIM is a digital representation of a building. 3D building elements in BIM provide facility managers with an easily navigable visual platform that allows them to retrieve, analyze and process many types of data. The concept of digital twin, which consists of the application of technological innovations to recreate real physical environments in the virtual world, has also emerged in this context. DTs are used to replicate physical environments in virtual models. Digital Twin Models must be provided with up-to-date information throughout a product's lifecycle to ensure an accurate representation of the actual entity. Digital twin models have broad applicability throughout the lifecycle of a construction project, from project design to the building's operation, maintenance and rehabilitation phases. Digital twin, an inevitable trend of digital transformation, helps cities perform real-time remote monitoring and also enables more effective decision-making. The subject of this study is to examine the execution of construction projects using BIM and Digital Twins and to examine the effects of common use on project success. In this context, after an in-depth literature review, two models were created using the student version of the REVIT program and these models were compared. Similarities and differences between BIM and DT were identified and shown in a comparative table. As a result, it is aimed to increase the efficiency of construction projects and to realize the projects with fewer errors. A 3D model was created in the Revit program by reference to a building from www.houseplans.com. The generated model is 2 floors and 733m2. 2 living rooms, 1 kitchen, 1 study room, 1 supplies room, 5 bedrooms, 1 dressing room, 4 bathrooms, 1 WC, 1 laundry room, 1 ironing room, 3 garage and 1 front porch. When creating the model, the axles were first drawn, then the main floor and second floor plans were drawn and the roof was created. Then, the front and back sailings and roofs were added to the model. Doors, windows and furniture are placed in harmony with the created model, and the furniture is also taken from www.BIMobject.com. This created BIM model can be supported by supporting the data obtained from RFID, AI, IoT and sensors. Since the benefits of BIM are designed by increasing the benefits of BIM in this way, waste wasting can be prevented and more efficient structures can be obtained.