An investigation on the influence of jet-grout parameters on liquefaction and earthquake performance of cellular jet-grout application
Jet-grout kolon parametrelerinin sıvılaşma üzerindeki etkisi ve hücresel jet-grout uygulamasının deprem performansı üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 849614
  2. Yazar: BARIŞ KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Zemin sıvılaşması ülkemizde ve dünyada önemli hasarlara neden olan deprem olaylarından biridir. Olası depremlerde meydana gelecek can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi amacıyla bu tür sorunlu zeminlerde iyileştirme yapılmalıdır. Bu tekniğin temel prensibi uygulandığı zeminin dayanım parametrelerini iyileştirmesi ve zemin içinde oluşan deformasyonların kısıtlanmasıdır. Bu çalışma iki farklı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde jet grout tekniği ile yapılan zemin iyileştirme çalışmalarında sıvılaşmanın önlenmesi için jet grout kolonlarının soket boyunun etkisi ve jet-grout kolonu tek eksenli basınç dayanımının etkisi sonlu elemanlar yazılımı ile irdelenmiştir. İkinci bölümde ise, yenilikçi bir metot olan hücresel jet grout uygulamasının sıvılaşma üzerindeki başarısı sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Analizlerde, sıvılaşma davranışı gösteren zemin efektif gerilme tabanlı UBC3D modeli kullanılarak temsil edilmiştir. Yapılan nümerik analizler sonucunda soket boyunun artmasıyla zemindeki ve kolonlardaki kayma deformasyonlarının azaldığı görülmüştür. Sıvılaşma için anahtar parametrelerden biri olan aşırı boşluk suyu basıncı oranı (Ru) incelendiğinde soket boyunun artmasıyla birlikte Ru parametresinin azaldığı görülmüştür. Nümerik analiz sonuçları soket boyunun, sıvılaşma üzerinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir, jet grout kolonların zeminle hareket etmemesi, zeminin hareketini kısıtlaması gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu analizlere ek olarak tek eksenli serbest basınç dayanımının etkisi iki farklı dayanım parametresi için incelenmiştir. Analizler sonucunda tek eksenli basınç dayanımı parametresinin sıvılaşma üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca yenilikçi bir metot olan hücresel jet-grout kolon uygulamasının sıvılaşmayı başarıyla engellediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Soil liquefaction is a seismic event that can cause significant damage. To prevent loss of life and property in earthquakes, it is necessary to improve soil. The technique aims to increase the strength parameters of the soil to which it is applied and to restrict the deformations occurring in the soil. This study comprises two parts. First part is to analyze the effect of the socket length of jet grouting columns and the effect of the unconfined compressive strength of jet grouting columns on the prevention of liquefaction in soil improvement works using jet grouting technique using finite element software. Additionally, it evaluates the success of cellular jet grouting, an innovative method, in preventing liquefaction using finite element analysis. The effective stress based UBC3D model was used to represent soil that exhibited liquefaction behavior in the analyses. The numerical analysis revealed a decrease in shear deformations in the soil and columns with increasing socket length. Analysis of the excess pore water pressure ratio (Ru), a key parameter for liquefaction, showed decrease with increasing socket length. The numerical analysis results indicate that socket length significantly affects liquefaction. It was also revealed that jet grout columns should restrict ground movement instead of moving with the ground. Additionally, the study investigated the impact of two different unconfined compressive strength parameters. The results showed that the uniaxial compressive strength parameter had a significant effect on liquefaction. In addition, innovative method of cellular jet grout column application was found to be successful in preventing liquefaction.