Anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin bilgi alma ve inceleme hakkı
Right to information and inspection of board directors of joint-stock company
- Tez No: 849651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF CEMRE HAZIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
6102 sayılı TTK md. 392 ile yönetim kurulu üyelerinin bilgi alma ve inceleme hakkı düzenlenmiştir. Bilgi alma ve inceleme hakkı, yönetim kurulu üyelerinin görevlerini gereği gibi ifa edebilmeleri ve tabi oldukları sorumluluk hükümleri sebebiyle olmazsa olmaz niteliktedir. Kanunda ilgili hakkın toplantı sırasında ve toplantı dışında kullanılabileceği düzenlenmiş olmakla birlikte, üyelerin toplantı öncesi süreçte de bilgi alma hakkını kullanabileceği kabul edilmektedir. Bilgi alma ve inceleme hakkı, her bir yönetim kurulu üyesine tanınmış bireysel nitelikte bir hak olup ilgili hakkın kaldırılması veya sınırlandırılması mümkün değildir. TTK md. 392/6 uyarınca, üyenin bilgi alma talebinin reddi yönündeki karar yönetim kurulunda görüşülecek, yönetim kurulunun bu husustaki olumsuz kararına karşı ise mahkemeye müracaat edilebilecektir. Anahtar Sözcükler Anonim Şirket, Yönetim Kurulu, Yönetim Kurulu Üyeleri, Bilgi Alma ve İnceleme Hakkı, Bilgi Edinme, Bilgi Talebi
Özet (Çeviri)
Article 392 of Turkish Commercial Code No. 6102 regulates the right of the members of the board directors to obtain information and inspection. This right is essential to fulfill the duties of the members of the board directors and for the liability provisions to which they are subject. Although it is regulated in the Turkish Commercial Code that the right may be exercised during and outside the meeting, it is accepted that the members also have the right in the pre-meeting process. The right to obtain information and inspection is an individual right granted to each member of the board directors and it is not possible to remove or limit this right. According to Art. 392/6, the decision to reject the member's request for information can be discussed by the board of directors and it can be filed the lawsuit against the negative decision of the board directors. Key Words Join-Stock Company, Board Directors, Members of the Board Directors, Right to Information and Inspection, Obtain Information, Information Request