Sarıyar baraj gölündeki ekonomik öneme sahip balık stoklarının incelenmesi
  1. Tez No: 8497
  2. Yazar: FİTNAT GÜLER EKMEKÇİ(ATALAY)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ERKAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
iv ÖZET Sarıyar Baraj Gölü, özellikle son yıllarda, önemi gittik çe artan bir protein kaynağı durumuna gelen balıklar bakımından büyük bir potansiyele sahiptir. Sekizi ekono mik değere sahip olmak üzere, onüç balık türü barındıran Sarıyar Baraj Gölünün bu potansiyelinden optimum bir şekilde yararlanabilmek için balık popu 1asyonlarının bazılarının bugünkü durumlarının ortaya konması amacıyla büyüme ve üreme özellikleri incelenmiştir. Elde edilen bilgilerden yararlanılarak, balık popul asyon 1arında gelecekte oluşabilecek değişimler kestirilmiştir. Populasyonun yapısını olumsuz yönde etkileyecek sorunlar çözümlenerek, alternatif çözüm getirilmeye çalışılmıştır. Bu arada, balıkların yaşama ortamı olan suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri ele alınmış ve bu özelliklerin populasyon yapısı üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Sarıyar Baraj Gölünde yapılan av lanmanın, daha çok eşeysel olgunluğa erişme dönemindeki balıklara yönelik olduğu belirlenmiştir. Populasyonun geleceği için bir tehlike oluşturan bu durumun düzeltil mesi için, uygun ag açıklıklarının seçilmesi gerekmekte dir, öte yandan, her ne kadar, bugün için canlı yaşam için tehlike oluşturmuyorsa da, suyun fiziksel ve kimya sal özellikleri, kirlenmenin yakın bir gelecekte canlı yaşamını etkileyecek boyutlara varabileceğini göstermek tedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sarıyar Dam Lake has a very significant potential of fishes which become, especially in recent years, a source of protein having an ever- increasing importance. The growth and reproduction were studied to determine the present structure of some of the thirteen fish species, eight of which are of economic value so as to state the requirements for an optimum use. Based on the obtained results, the changes that might be in the population structure in the future were forecasted. Alternative solutions were sought for those problems effecting the population structure. In the mean time, the physical and chemical properties of the lake water, the living environment of the fishes, were determined and their impacts on the population structure were discussed. It is concluded that, mostly the fishes of the maturation age are being captured in Sarıyar Dam Lake. It is necessary, to select a proper net mesh to prevent this negative impact on the population structure. Moreover, the physical and chemical properties of the water revealed that the water pollution might affect the life conditions in the near future though they presently are not threatened seriously.