Lise öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik sürekli kaygı durumlarının incelenmesi
Examination of high school students persistent anxiety states towards physical education and sports classes
- Tez No: 849729
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KOCAEKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik sürekli kaygı durumlarını incelemektir. Çalışmaya 277 öğrenci katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak ''Beden Eğitimi Sürekli Kaygı Ölçeği'' kullanılmıştır. Ölçeğin yanı sıra demografik bilgi formu da kullanılmıştır. Çalışma sonucunda cinsiyet kategorik değişkeni açısından katılımcıların Beden Eğitimi Sürekli Kaygı ortalama puanlarının (t:3.052, p.05) farklılaşması anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Meslek durum kategorik değişkeni açısından katılımcıların Beden Eğitimi Sürekli Kaygı ortalama puanlarının (t:2.044, p.05) ortalama puanlarının farklılaşması anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Aile gelir durumu kategorik değişkeni açısından katılımcıların Beden Eğitimi Sürekli Kaygı ortalama puanlarının (t:1.798, p.05), Bilişsel süreçler (p>.05) puan ortalamalarının (p>.05) ve Somatik anksiyete ortalama puanlarının (p>.05) farklılaşması anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Sınıf kategorik değişkeni açısından katılımcıların Beden Eğitimi Sürekli Kaygı ortalama puanlarının (p>.05) Endişe ortalama puanlarının (p>.05) Bilişsel süreçler ortalama puanlarının (p>.05) puan ortalamalarının (p>.05) ve Somatik anksiyete ortalama puanlarının (p>.05) farklılaşması anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine high school students' persistent anxiety states towards physical education and sports classes. A total of 277 students took part in the research. The“Physical Education Persistent Anxiety Scale”was used as the data collection instrument in the study. The research results demonstrated that as regards the categorical variable of gender, there were important differences in participants' average scores for Physical Education Persistent Anxiety, Somatic Anxiety, and Worries. On the other hand, there was no significant difference in Cognitive Processes average scores (p > .05). Regarding the categorical variable of occupation status, significant differences were found in participants' average scores for Physical Education Persistent Anxiety, Cognitive Processes, and Worries, while no notable difference was observed in average scores for Somatic Anxiety (p > .05). Concerning the categorical variable of family income status, there was a significant difference in participants' average scores for Physical Education Persistent Anxiety, whereas the differences in average scores for Worries (p > .05) Cognitive Processes (p > .05) and Somatic Anxiety (p > .05) were not important. Regarding the categorical variable of grade level, there were no significant differences in participants' average scores for Physical Education Persistent Anxiety (p > .05) Worries (p > .05) Cognitive Processes (p > .05) Somatic Anxiety (p > .05) and overall scores (p > .05).