Endotrakeal aspirasyon sonrası uygulanan pozisyon değişiminin ağrı ve nırs (serebral oksijen satürasyonu) üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of position change on pain and nirs (cerebral oxygen saturation) after endotracheal aspiration
  1. Tez No: 849730
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma çocuk hastalara endotrakeal aspirasyon sonrası uygulanan pozisyon değişiminin ağrı ve serebral oksijen satürasyonu üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmış randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini; bir Şehir hastanesi pediatrik kardiyak yoğun bakım ünitesine 1 Ocak 2023-1 Nisan 2023 tarihleri arasında yatışı yapılan, postoperatif dönemde entübe olan ve sedatize edilmeyen pediatrik hastalar oluşturdu. Örneklem grubunu ise araştırma sürecinde dahil edilme kriterlerini karşılayan ve ebeveynlerinden aydınlatılmış onay alınan 70 (kontrol grubu 35, müdahale grubu 35) çocuk hasta oluşturdu. Araştırma verileri“Çocuk Tanılama Formu”ve“Davranışsal Ağrı Ölçeği”, kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 24 programı kullanıldı. Araştırmaya katılan çocukların %45.7'si kız, %54.3'ü erkek, %80'i 0-1 yaş aralığında, %72.9'u siyonotik tanıya sahipti. Çocukların grupları ile aspirasyon sonrası ağrı ve satürasyon değeri arasında ve aspirasyon sonrası verilen pozisyon ile 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
This research was designed as a randomized controlled experimental study to investigate the effect of position change on pain and cerebral oxygen saturation after endotracheal aspiration in pediatric patients. The universe of the research; ıt consisted of pediatric patients who were admitted to the pediatric cardiac intensive care unit of a City hospital between January 1, 2023 and April 2023, and were intubated and not sedated in the postoperative period. The sample group was composed of 70 pediatric patients (35 in the control group and 35 in the intervention group) who met the inclusion criteria and whose parents gave informed consent. Data were collected through the“Child Description Form”and“Behavioral Pain Scale”. For the analysis of the obtained data, the SPSS 24 program was used. Of the children who participated in the study, 45.7% were girls, 54.3% were boys, 80% were between the ages of 0 and 1 year, and 72.9% were diagnosed with cyanosis.