İstanbul ilinde bir işletmenin elektrik enerji ihtiyacının güneş enerjisi ile karşılanmasının araştırılması
Investigation of solar energy meeting of electricity needs of a business in İstanbul province
- Tez No: 849741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BECENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmada İstanbul ili Büyükçekmece ilçesinde bulunan bir sanayi işletmesinde enerji ihtiyacının fotovoltaik güneş panelleri ile karşılanması araştırılmıştır. Teknolojik gelişmelerin ve insan popülasyonun artması, tüketim ihtiyacına yönelik olarak üretimin artması ile küresel çapta enerji ihtiyacı artış göstermektedir. Sanayi işletmelerinde elektrik enerjisi giderleri en büyük gider kalemlerinden birini oluşturmaktadır. Bu durum enerjiye olan ihtiyacın ve üretim giderlerinin azaltılmasının istenmesi ile enerjinin karşılanmasına yönelik olarak farklı alternatif arayışlara neden olmaktadır. Bu nedenle enerji ihtiyacının karşılanmasında alternatif enerji kaynakları büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinin fotovoltaik sistemlerle elektrik enerjisine dönüştürülmesi ile bir sanayi işletmesinin elektrik enerji ihtiyacının karşılanması araştırılmıştır. Çalışmada, İstanbul ili Büyükçekmece ilçesinde sanayi sitesi içinde yer alan işletmede tüketilen elektrik enerjisinin işletmenin atıl vaziyette bulunan çatı alanı'nın elektrik enerjisi üretiminde aktif olarak kullanılması ile işletmenin enerji giderlerinin azaltılmasına yönelik olarak kurulan sistemin mono-kristal veya poli-kristal panel kullanılması durumunda amortisman süreleri hesaplanmıştır. Seçilen işletmenin çatısında kurulacak olan fotovoltaik güneş enerjisi sisteminin toplam gücü, inverterlerin toplam gücü ve elde edilecek elektrik enerjisi üretim kapasitesi hesaplanmıştır. Araştırmada İstanbul ili Büyükçekmece ilçesinde bulunan sanayi işletmesinde 465 W panel kullanıldığında kullanılacak toplam panel gücü 180,885 kWp ve sistemden yıl içinde elde edilebilecek elektrik enerjisi 242.482,60 kWh olarak bulunmuştur. Sistemin kendini amorti etme süresi 3,46 yıldır.
Özet (Çeviri)
In this study, an industrial enterprise located in Istanbul district of Metropolitan district, energy needs are met with photovoltaic solar panels. With the increase of technological developments and the human population, the need for energy increases globally with the increase in production for consumption needs. In industrial enterprises, electricity costs constitute one of the largest expense items. This situation causes different alternative searches to meet the energy by asking for the need for energy and the reduction of production costs. Therefore, alternative energy sources are of great importance in meeting energy needs. In our study, the conversion of solar energy, which is a renewable energy source, into electricity energy with photovoltaic systems, and meeting the electrical energy needs of an industrial enterprise were investigated. In work, The mono-system established for the reduction of energy costs of the enterprise by the active use of the electricity energy consumed in the enterprise's main roof area in the electricity generation of the enterprise in the industrial site in the district of Istanbul province depreciation times were calculated in case of crystal or poly-crystalline panel use. The total power of the photovoltaic solar power system to be installed on the roof of the selected enterprise, the total power of the inverters and the electricity generation capacity to be obtained were calculated. The total panel power to be used when 465 W panels were used in the industrial enterprise located in the Istanbul district of Metropolitan Municipality was 180,885 kWp and the electrical energy that could be obtained from the system within the year was 242.482,60 kWh. The system's self-amortization period is 3,46 years.