Muhasebe mesleğinde yaratıcı muhasebe algısı üzerine bir araştırma
A study on creative accounting perception in the accounting profession
  1. Tez No: 849768
  2. Yazar: AYŞE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Muhasebe, geleneksel olarak sayısal verilerin kaydedilmesi ve finansal durumu raporlama amacı güden bir disiplindir. Ancak, günümüz iş dünyasının dinamik ve karmaşık yapısı, muhasebe mesleğinde çalışanları yeni ve yaratıcı yaklaşımlara yönlendirmektedir. Bu yaklaşımlardan yola çıkılarak geliştirilen yaratıcı muhasebe de geleneksel muhasebe normlarından sapan ve işletmelerin finansal bilgilerini daha etkili bir şekilde sunmaya odaklanan bir muhasebe uygulamasıdır. Yaratıcı muhasebe, finansal bilgilerin daha önce hiç olmadığı şekillerde ifade edilmesidir. Bu uygulama ile işletmelerin performansları bu alandaki yasal uygulamalar da dikkate alınarak işletme yönetimlerinin istediği şekilde düzenlenebilmektedir. Yaratıcı muhasebe uygulamalarının yönetimler tarafından gereğinden fazla kullanılması ise paydaşlar arasında belirsizlik yaratıp geleneksel finansal raporlama normlarına alışkın olanların güvenini sarsabilmektedir. Bu çalışmanın amacı yaratıcı muhasebe kavramı ve uygulamalarının muhasebe mesleğinde nasıl algılandığını belirlemek ve muhasebe meslek mensubu ve diğer meslek çalışanlarının çeşitli demografik değişkenlere göre yaratıcı muhasebe algılarındaki farklılıkları tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda Antalya ilinde faaliyette bulunan 279 muhasebe meslek çalışanından çevrim içi ve yüz yüze olacak şekilde anket formu ile toplanan veriler bağımsız gruplar t testi, ANOVA testi ve tanımlayıcı istatistiki yöntemler ile SPSS 15 ve LISREL 8.80 istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda yaratıcı muhasebe kavramının meslek çalışanları açısından olumsuz ve kötü bir kavram olarak algılandığı ayrıca kadın muhasebe meslek çalışanlarının erkek meslek çalışanlarına göre daha yüksek düzeyde yaratıcı muhasebe algısına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte meslek çalışanlarının yaratıcı muhasebe algılarının ünvan açısından farklılık göstermediği, öğrenim durumu daha yüksek olan muhasebe meslek mensubu ve diğer meslek çalışanları ile orta yaş grubunda yer alan meslek çalışanlarının daha yüksek düzeyde yaratıcı muhasebe algısına sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting, traditionally, is a discipline focused on recording numerical data and reporting the financial status. However, the dynamic and complex nature of today's business world is leading professionals in the field of accounting toward new and creative approaches. Creative accounting, stemming from these approaches, is an accounting practice that deviates from traditional accounting norms and focuses on presenting businesses' financial information more effectively. It involves expressing financial information in ways that have not been done previously. With this practice, businesses' performances can be tailored to the preferences of management while considering legal requirements in the field. However, excessive use of creative accounting practices by management can create uncertainty among stakeholders and undermine the trust of those accustomed to traditional financial reporting norms. The aim of this study is to determine how the concept of creative accounting and its applications are perceived in the accounting profession and to identify differences in perceptions of creative accounting among accounting professionals and other professionals based on various demographic variables. Toward this aim, data were collected from 279 accounting professionals in the Antalya province through both online and face-to-face survey forms. The collected data were analysed using independent samples t-tests, ANOVA tests, and descriptive statistical methods with SPSS 15 and LISREL 8.80 statistical programs. The research findings indicate that the concept of creative accounting is perceived negatively by accounting professionals, and female accounting professionals tend to have a higher level of perception of creative accounting compared to male professionals. However, there was no difference observed in the perception of creative accounting among professionals based on their titles. It was also found that accounting professionals and other professionals with higher levels of education, as well as those in the middle age group, tend to have a higher level of perception of creative accounting.