Technological developments and trends in automotive ergonomics from a patent perspective
Patent perspektifinden otomotiv ergonomisinde teknolojik gelişmeler ve trendler
- Tez No: 849769
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Otomotiv endüstrisi son zamanlarda teknolojik gelişmelerin etkisiyle kullanıcı deneyimi ve güvenliğe daha fazla odaklandığı önemli bir dönüşüm geçirmektedir. Bu çalışma, otomotiv ergonomisi ile ilgili konuları patent analizi yoluyla inceleyerek, ortaya çıkan trendlerin ve teknolojik gelişmelerin değişen manzarası hakkında fikir vermektedir. Bu çalışmadaki patent verileri Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün (WIPO) PATENTSCOPE veri tabanından elde edilmiştir. Uluslararası Patent Sınıflandırma (IPC) kodları ve anahtar kelimeler içeren arama sorguları kullanılarak son 23 yılda yapılmış araç ergonomisi ile ilgili tüm patent başvuruları çıkarılmıştır. Patent verileri veri madenciliği ve metin madenciliği teknikleri kullanılarak analiz edilmiş ve sonuçlar görselleştirilmiştir. Patentler ayrıca yıl, ülke, teknoloji alanı ve başvuru sahiplerine göre analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, otomotiv ergonomisindeki teknolojik ilerlemenin araç koltuk tasarımı, güvenlik özellikleri ile araç bilgi ve kontrol sistemleri alanlarında olduğunu göstermektedir. Bu tez, otomotiv ergonomisindeki teknolojik gelişmeleri ve eğilimleri belirlerken, patent verilerinin teknolojik gelişmelere ışık tutmak için nasıl kullanılabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The automotive industry has recently undergone a significant transformation, driven by technological advancements and an increased focus on user experience and safety. This study examines the subjects related to automotive ergonomics through patent analysis, providing insight into the evolving landscape of emerging trends and technological developments. The patent data for this study was obtained from the PATENTSCOPE database of the World Intellectual Property Organization (WIPO). All patent applications highly related to vehicle ergonomics over the last 23 years were extracted using search queries with Internal Patent Classification (IPC) codes and keywords. The patent data was analysed using data mining and text mining techniques and the results were visualised. The patents were analysed for annual growth, geographical distribution, key players, patent classifications and technological themes. The results of this study demonstrate that technological advancement in automotive ergonomics is in the areas of vehicle seating, safety features as well as vehicle information and control systems. While identifying technological developments and trends in automotive ergonomics, this study aims to show how patent data can be used to shed light on technological developments.