Çankırı ili Korgun-Kurşunlu ilçeleri arası andezit ve kalker ortak kullanımı ile bitümlü sıcak karışım dizaynı
Hot mix asphalt design with the usage of andesite and limestone between Korgun-Kurşunlu districts of Çankırı
  1. Tez No: 849786
  2. Yazar: MİNE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK VARLİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ulaşımla ilgili mühendislik yapıları genellikle büyük maliyetler gerektirir ve bu sebeple ihtiyaçlar titizlikle incelenmelidir. Yol ağlarının yapımı, projelerin ekonomik ve karlı olmasını sağlamak için günümüz ihtiyaçları ve gelecekteki talepler doğrultusunda tasarlanmalıdır. Ayrıca, sürdürülebilirlik ve çevresel duyarlılık da göz önünde bulundurularak inşa edilmelidir. Bu yaklaşım, maliyetlerin kontrol altında tutulmasını sağlarken aynı zamanda ulaşım altyapısının uzun vadede etkili ve verimli bir şekilde kullanılmasını hedefler. Bu, maliyet-dayanım ve sürdürülebilirlik ilkelerini birleştirerek, ulaşım projelerinin toplumun ihtiyaçlarına cevap vermesini ve çevreyi korumasını sağlar. Yol yapımı sürecinde, Korgun-Kurşunlu Yolu örneğinde görüldüğü gibi, farklı yol katmanları için farklı özelliklere sahip agregaların seçimi büyük önem taşımaktadır. Burada, Andezit ve Kalker agregalarının bir arada kullanımı, temin maliyetleri ve teknik gereksinimlerin dengelemesi açısından önemli olmuştur. Bu karar, hem teknik standartlara uygunluğu sağlayarak hem de ekonomik açıdan etkin bir çözümü temsil etmektedir. Dizayn sürecinde kullanılan malzemelerin kalitesi ve uygunluğu, bir dizi deney ve analizlerle belirlenir. Bu çalışmada, andezit ve kalker agregalarının uygunluğunu belirlemek için elek analizi, özgül ağırlıkları ve su emme deneyleri uygulanmıştır. Ayrıca, malzemenin dayanıklılığını ölçmek için Los Angeles, metilen mavisi soyulma ve penetrasyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bitümün özgül ağırlığı da incelenmiş ve Marshall deneyiyle malzemenin kararlılık ve dayanıklılığı belirlenmiştir. Bu kapsamlı testler ve deneyler, andezit ve kalker agregalarının yolda kullanımının uygunluğunu ve performansını değerlendirmek için yapılmıştır. Bu veriler, yol yapımı sürecinde kullanılacak malzemelerin kalitesini ve uygunluğunu belirlemede önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Transportation structures generally require large costs and therefore the needs must be controlled meticulously. The construction of road networks must be designed in line with today's needs and future demands to ensure that projects are economical and profitable. Additionally, it should be built with sustainability and environmental awareness in mind. While this approach ensures that costs are kept under control, it also aims to use the transportation infrastructure effectively and efficiently during long time. This combines the principles of cost-effectiveness and sustainability, ensuring that transport projects respond to the needs of society and protect the environment. In the road construction process, selection of aggregates with different properties for different road layers is of great importance, as seen in the example of Korgun-Kurşunlu Road. Here, the combined use of Andesite and Limestone aggregates has been important in terms of balancing supply costs and technical requirements. This decision represents an economically effective solution while ensuring compliance with technical standards. The quality and suitability of the materials used in the design process are determined through a series of experiments and analyses. In this study, sieve analysis, specific gravity and water absorption tests were applied to determine the suitability of andesite and limestone. Additionally, methylene blue peeling and penetration tests were conducted in Los Angeles to measure the durability of the material. The specific gravity of bitumen was also applied and the stability and durability of the material was determined by the Marshall test. These comprehensive tests and experiments were conducted to evaluate the suitability and performance of andesite and limestone for on-road use. The data that achieved after the tests are milestone to determine the quality and suitability of the materials to be used in the road construction process.