İsmail Çetin'in hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri
Ismail Çetin's life, works and sufi views
  1. Tez No: 849918
  2. Yazar: AYŞENUR UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDANE GÜNDÜZÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
İsmail Çetin Efendi (1942-2011), Diyarbakır iline bağlı Hazro ilçesinde dünyaya gelmiştir. Doğduğu bölgede ilim ehli olarak tanınan bir ailede büyüyen İsmail Çetin Efendi, yaşamı boyunca Nakşibendiyye, Kadiriyye, Kübreviyye, Sühreverdiyye ve Çiştiyye tarikatlarından hilafet alarak dini ilimlerde derinleşmiş bir gönül insanıdır. İslam dünyasının önemli kıraat ustalarından olan İsmail Çetin Efendi, Âsım, Nâfi, Şam, İbn Kesîr ve rivâyet şâz kırâati olmak üzere beş farklı kıraatten icâzet almıştır. Bu icâzetler, onun ilmi birikiminin ve yetkinliğinin bir yansıması olarak öne çıkmaktadır. İsmail Çetin Efendi, âlimlerin yegâne mirasları olan ilimleri, eserleri ve yaşantısıyla bizlere rehberlik etmeyi amaçlamış bir şahsiyettir. Onun temel hedefi,“Ehl-i sünnet ve'l-cemâat”itikadını doğru bir şekilde insanlara ulaştırmak ve anlatmaktır. Bu amaç doğrultusunda, İsmail Çetin Efendi'nin, Arapça ve Türkçe olmak üzere yayımlanan elli bir eseri vardır. Ayrıca henüz basımı yapılmamış eserleri de mevcuttur. Eserleri, sadece tasavvuf alanında değil, aynı zamanda İslam dininin geniş bir yelpazesine ışık tutacak nitelikte yazılmıştır. İslam dünyasında önemli bir etki bırakan İsmail Çetin Efendi, 1983 yılında Isparta'da kurduğu“Dilara Kırtasiye”isimli kitap ve kırtasiye mağazasında eserlerini yayımlayarak, ilmi mirasını geniş kitlelere ulaştırmıştır. Bu çalışma, İsmail Çetin Efendi'nin hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri üzerine kapsamlı bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ismail Cetin Efendi (1942-2011) was born in Hazro district of Diyarbakır Province. Ismail Çetin Efendi, who grew up in a family recognized as a scholar in the region where he was born, is a person of heart who has deepened in religious sciences by taking the caliphate from the Naqshbandiyya, Qadiriyya, Kubrāwiyya, Suhrawardiyya and Cis̲h̲tiyya sects throughout his life. Ismail Cetin Efendi, one of the important qira'at masters of the Islamic world, received permission from five different qira'ats: Asim, Nafi, Sham, Ibn Kathir and narrated shaz qira'at. These inventions stand out as a reflection of his scientific accumulation and competence. Ismail Cetin Efendi is a person who has aimed to guide us with his knowledge, works and life, which are the sole legacies of scholars. His main goal is to accurately convey and explain the creed of“Ahl as-sunnah and al-jamaat”to people. Turkish Arab and Turkish publications In line with this purpose, Ismail Çetin Efendi has fifty-one works published in Arabic and Turkish. There are also works that have not yet been published. His works are written not only in the field of Sufism, but also in such a way that they shed light on a wide range of the Islamic religion. Ismail Cetin Efendi, who left a significant impact on the Islamic world, published his works in the book and stationery shop named“Dilara Stationery”, which he founded in Isparta in 1983, and brought his scientific heritage to a wide audience. This study aims to provide a comprehensive perspective on the life, works and sufi thought of Ismail Cetin Efendi.