Whipple cerrahisinde erektör spina planbloğu ve epidural analjezi uygulamalarının etkileri
Effects of erector spina plan block and epidural analgesia in whipple surgery
- Tez No: 849919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA TUBA DUMANLI ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Pankreas cerrahisi genellikle yüksek riskli ve perioperatif olarak yönetimi zor olan bir ameliyattır. Pankreas cerrahisinde genel anestezinin yanında analjezi amaçlı santral bloklar ve periferik bloklar da tercih edilmektedir. Bu çalışmada whipple cerrahisi geçirecek hastalarda epidural ve erektör spina plan bloğun (ESP) intraoperatif ve postoperatif olarak ağrıya, böbrek fonksiyonlarına ve hemodinamik değişkenlere etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi Ameliyathanesinde etik kurul onayı sonrasında elektif şartlarda, whipple cerrahisi geçirecek genel anestezi alan 18 yaş ile 80 yaş arası ASAI-II-III toplam 65 hasta dahil edilmiştir. Epidural grubunda 37 hastaya T8 ile T10 arasından uygun olan seviyeden torakal epidural blok uygulanıp katater yerleştirilmiştir. %0,25'lik bupivakain infüzyon şeklinde başlanmıştır. Erektör spina plan (ESP) blok grubunda ise preoperatif monitörize edilen hastalara ultrasonografi (USG) eşliğinde bilateral torakal ESP blok %0,25'lik bupivakain 20 şer cc (50 mg bupivakain) yapılarak gerçekleştirilmiştir. Bu gruba cerrahi öncesinde 50 mg dexketoprofen yapılmıştır. Rutin anestezi indüksiyonu sonrası intraoperatif dönemde sevofluran (Sevorane), inhalasyonu (MAC:1 olacak şekilde) uygulanmıştır. Hemodinamik verilere göre remifentanil infüzyonu titre edilerek idame sağlanmıştır. Postoperatif 0.dk 15. dk 30. dk'da ağrı skorları, yan etkiler (bulantı, kusma, kaşıntı, hipotansiyon, uykuya meyil) not edilmiştir. Hastaların intraoperatif, postoperatif 6.sa, 12.sa. ve 24.saatte idrar çıkışları, KDIGO (Kidney Disease Improving Global Outcomes) sınıflamaları, preoperatif ve postoperatif 48. saatte kreatin değerleri not edilmiştir. Hastaların giriş ve postoperatif 24.saatteki sistemik immün inflamasyon indeks (SII) değerleri kayıt altına alınmıştır. Gruplar arasında; cinsiyet, yaş, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) skoru, ek hastalıklar, ameliyat süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Gruplar arasında; intraoperatif sistolik arteriyel basınç değerleri 2., 3. ve 5. saatlerde ESP blok grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. ESP blok grubunda saatlik ultiva tüketimi ve VAS değerleri epidural grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Gruplar arasında; laktat giriş ve çıkış, intraoperatif idrar miktarı, hemoglobin giriş ve çıkış, mortalite ve KDİGO evreleri, kanama ve verilen eritrosit süspansiyonu miktarı arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. ESP grubunda çıkış kreatin anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Gruplar arasında; Sİİ değerleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sİİ değerleri ile 30 günlük mortalite, VAS Sonuç olarak iki analjezi yönteminin peroperatif renal parametreler, hemodinamik veriler, SII üzerine etkileri benzer bulunmuştur. Bununla birlikte ESP blok uygulamasına göre epidural bloğun postoperatif ağrı skorları ve intraoperatif opioid tüketimini daha fazla azalttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pancreatic surgery is generally a high-risk and difficult to manage perioperatively. In addition to general anaesthesia, central blocks and peripheral blocks are also preferred for analgesia in pancreatic surgery. In this study, we aimed to investigate the effects of epidural and erector spina plan block (ESP) on intraoperative and postoperative pain, renal function and haemodynamic variables in patients undergoing whipple surgery. The study included a total of 65 ASAI-II-III patients aged between 18 years and 80 years who received general anaesthesia to undergo whipple surgery under elective conditions after approval of the ethics committee in the operating room of the Ministry of Health Ankara City Hospital. In the epidural group, thoracic epidural block was performed at the appropriate level between T8 and T10 in 37 patients and a catheter was placed. 0.25% bupivacaine was started as infusion. In the erector spina planus (ESP) block group, bilateral thoracic ESP block was performed by administering 0.25% bupivacaine 20 cc each (50 mg bupivacaine) to preoperatively monitored patients under ultrasonography (USG) guidance. This group received 50 mg dexketoprofen before surgery. After routine anaesthesia induction, sevoflurane (Sevorane) inhalation (MAC:1) was applied in the intraoperative period. Remifentanil infusion was titrated according to haemodynamic data and maintenance was provided. Pain scores and side effects (nausea, vomiting, pruritus, hypotension, hypotension, tendency to sleep) were noted at 0.min, 15.min, 30.min postoperatively. Patients' intraoperative, postoperative 6 h, 12 h and 24 h urine output, KDIGO (Kidney Disease Improving Global Outcomes) classifications, preoperative and postoperative 48 h creatinine values were noted. Systemic immune inflammation index (SII) values at admission and postoperative 24th hour were recorded. There was no statistically significant difference between the groups in terms of gender, age, American Society of Anaesthesiologists (ASA) score, comorbidities and duration of surgery. Intraoperative systolic arterial pressure values were significantly higher in the ESP block group at the 2nd, 3rd and 5th hours. Hourly ultiva consumption and VAS values were significantly higher in the ESP block group than in the epidural group. There was no significant difference between the groups in terms of lactate in and out, intraoperative urine volume, haemoglobin in and out, mortality and CSIGO stages, bleeding and the amount of erythrocyte suspension given. Exit creatinine was found to be significantly higher in the ESP group. No significant difference was found between the groups in terms of SII values. No correlation was found between SI values and 30-day mortality, VAS scores, renal values, age, and gender. In conclusion, the effects of the two analgesia methods on peroperative renal parameters, haemodynamic data and SII were similar. However, epidural block was found to reduce postoperative pain scores and intraoperative opioid consumption more than ESP block.