Köpeklerdeki kalp ritim bozukluklarının holter EKG tekniği ile saptanması ve bunların miksomatöz mitral kapak hastalığının farklı seviyeleri ile olan ilişkilerinin araştırılması
Determination of heart rhytm disturbances with holter ECG and investigation of relation between different stages of myxomatous mitral valve disease and heart rhytm disturbances in dogs
  1. Tez No: 849945
  2. Yazar: KUTAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÖNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kardiyoloji, Veteriner Hekimliği, Cardiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Miksomatöz mitral kapak hastalığı (MMVD) köpeklerde en sık rastlanılan ve konjestif kalp yetmezliğine neden olan edinsel kalp hastalığıdır. Ritim bozuklukları, MMVD'li köpeklerde sık rastlanılan bir bulgudur ve bu ritim bozukluklarının görülme sıklığı ve şiddetinin klinik hastalığa sahip hayvanlarda daha yüksek olduğu bilinmektedir. Holter elektrokardiyografi (Holter EKG) kardiyak aritmilerin sıklığını ve frekansını tespit etmek amacıyla, beşeri hekimlikte ve son yıllarda veteriner hekimlik alanında sıklıkla kullanılmaya başlanan bir yöntemdir. Bu tanı yöntemi, hayati tehlike yaratan ciddi aritmilerin saptanmasında, standart EKG yönteminden çok daha hassas ve güvenilirdir. Aynı zamanda ekokardiyografiye ek olarak elde edilen elektrokardiyografik ölçümlerin ve çeşitli ventriküler repolarizasyon belirteçlerinin MMVD'nin tanısal ve prognostik değerlendirmesinde faydalı olacağı düşünülmektedir. Prospektif tez çalışmamızla; preklinik ve klinik MMVD hastalığı olan köpeklerde gelişen ve Standart EKG uygulamalarıyla tespit edilemeyen ritim bozukluklarının ve Holter EKG ile analizi yapılabilecek belirteç parametrelerin, hastalığın farklı seviyelerine göre dağılım ve değişimi ile bunların hastalığın ilerlemesi ile olan ilişkilerini araştırmayı ve hastalığın tanısal ve prognostik metodolojisine katkıda bulunmayı amaçladık. Aynı zamanda bu tez çalışması ile Holter EKG uygulamasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda ilk kez gerçekleştirmiş olduk. Bu amaçla çalışmamıza ACVIM sınıflandırmasına göre B1 seviye (n=9), B2 seviye (n=8), C seviye (n=8), D seviye (n=8) ve Sağlıklı (n=8) köpekler dâhil edildi. Tüm köpeklerin hemogram, biyokimyasal kan parametreleri, toraks radyografileri, ekokardiyografileri, NT-ProBNP ve cTnI değerleri, Standart EKG verileri ve Holter EKG kayıtlarının uyku, uyanıklık ve egzersiz dilimleri değerlendirildi. Ayrıca MMVD şiddet sınıflandırması için kullanılan MINE puanlama sisteminin elektrokardiyografik parametrelerle ilişkisi ilk defa değerlendirildi. Çalışmamızda kardiyak remodeling ve konjestif kalp yetmezliği yönünden öngörme yüzdeleri belirlenen parametrelerden en yüksek tanısal başarıya sahip olanı II. derivasyon ve aVF derivasyonundan alınan T dalgası piki ile T dalgasının sonu intervalini gösteren Tpte değeri olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Myxomatous mitral valve disease (MMVD) is the most common acquired heart disease in dogs that causes congestive heart failure. Arrhythmias are common findings in dogs with MMVD, and the incidence and severity of these arrhythmias are known to be higher in animals with clinical disease. Holter electrocardiography (Holter ECG) is a method that has been frequently used in human medicine and in recent years in veterinary medicine to detect the frequency and incidence of cardiac arrhythmias. This diagnostic method is much more sensitive and reliable than the standard ECG method in detecting serious, life-threatening arrhythmias. Moreover, in addition to echocardiography, electrocardiographic measurements and various ventricular repolarization markers are thought to be useful in the diagnostic and prognostic evaluation of MMVD. Our prospective thesis study aimed to contribute to the diagnostic and prognostic methodology of the disease. For this purpose, rhytym disorders that develop in dogs with preclinical and clinical MMVD and cannot be detected by Standard ECG and electrocardiographic markers that can be analyzed with Holter ECG has been determined and their distribution, change and relationship with the progression of the disease has been investigated. Moreover, the very first Holter ECG application at Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Veterinary Medicine, Department of Internal Medicine has been carried through. For this purpose, B1 level (n=9), B2 level (n=8), C level (n=8), D level (n=8) and Healthy (n=8) dogs according to the ACVIM classification were included in our study. Hemogram, biochemical blood parameters, thorax radiographs, echocardiography, NT-ProBNP and cTnI values, Standard ECG data and different periods of Holter ECG recordings of all dogs were evaluated. Additionally, the relationship between the MINE scoring system that used for MMVD severity classification and electrocardiographic parameters was evaluated for the first time. In our study, highest diagnostic success among the parameters in terms of cardiac remodeling and congestive heart failure was Tpte value, which is the interval between T wave peak and T wave end, measured on the II. amd aVF derivation.