COVİD-19 sürecinde mide ve kolorektal kanserler: Pandeminin tanıdaki evre ve sağkalım üzerine etkisi
Stomach and colorectal cancers during COVİD-19: the pandemic'sstage at diagnosis and its effect on survival
  1. Tez No: 849950
  2. Yazar: HÜSEYİN ANIL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BÜLENT AKINCI, DOÇ. DR. OSMAN İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Pandemi döneminde, ülkemizde sık görülen kanserlerden mide ve kolorektal kanser tanılarında gecikme olup olmadığını ve sağkalım üzerine etkisini değerlendirme amacı taşımaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tek merkezli retrospektif bir kohort çalışmasıdır. Araştırmamıza 1 Mart 2019-1 Mart 2022 tarihleri arasında mide ya da kolorektal kanser tanısı alan, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Onkoloji polikliniklerine tanı veya tedavi nedeniyle başvuran 18 yaşından büyük 999 hasta dahil edildi. Hastalar 3 ana tarih diliminde incelendi, 01/03/2019-29/02/2020 tarihleri arası birinci yıl, 01/03/2020-28/02/2021 tarihleri arası ikinci yıl, 01/03/2021-28/02/2022 tarihleri arası üçüncü yıl olarak incelendi. Sağkalım analizinde tüm grup hastalar 01/03/2023 tarihine kadar takip edildi. Bu tarihten sonra yaşamını yitiren hastalar çalışmamızda yaşıyor olarak kabul edildi. Çalışmamıza dahil edilen hastalarda yaş, cinsiyet, acil veya elektif tanı alma durumu, tanı yöntemi, patolojik tanı tarihi, semptomatik başvuru tarihi, tanıda hastalık durumu (lokalize, metastatik), hastanın aldığı ilk tedavi şekli (cerrahi, neoadjuvan kemoradyoterapi (KRT), palyatif kemoradyoterapi (KRT), tedavi alamadan exitus), sağkalım analizi (ay) parametreleri tarandı. Bulgular: Bu çalışmada mide ve kolorektal kanser tanılı 999 hasta retrospektif olarak tarandı ve hastaların sağkalım analizi yapılırken 01/03/2023 tarihi baz alındı. Hastaların yaş ortalaması 61,5 idi, hastaların 320'si (%32,0) kadın, 679'u (%68,0) erkekti. Hastaların 508'i (%50,9) mide kanseri, 300'ü (%30,0) kolon kanseri, 191'i (%19,1) rektum kanseri tanısı almıştı. Patolojik tanı alma tarihine göre 01/03/2019- 29/02/2020 tarihleri arasında 277 (%27,7), 01/03/2020-28/02/2021 tarihleri arasında 327 (%32,7), 01/03/2021-28/02/2022 tarihleri arasında 395 (%39,6) hasta mevcuttu. Tanıda 612 (%61,3) hastanın lokal ve bölgesel hastalığı olduğunu, 387 (%38,7) hastanın metastatik hastalığı olduğunu saptadık. Lokalize veya metastatik hastalıkta cinsiyet grupları arasında fark yoktu (p=0.29).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate whether there have been delays in the diagnosis of stomach and colorectal cancers, two commonly occurring cancers in our country, during the pandemic period, and assess their impact on survival. Materials and Methods: This research is a single-center retrospective cohort study. A total of 999 patients over the age of 18 who were diagnosed with stomach or colorectal cancer and presented to the Ankara Bilkent City Hospital Oncology clinics for diagnosis or treatment between March 1, 2019 and March 1, 2022 were included in our study. The patients were examined in three main date ranges: the first year between 01/03/2019-29/02/2020, the second year between 01/03/2020-28/02/2021, and the third year between 01/03/2021-28/02/2022. For survival analysis, all group patients were followed up until 01/03/2023. Patients who passed away after this date were considered as still alive in our study. Parameters such as age, gender, emergency or elective diagnosis, diagnostic method, date of pathological diagnosis, date of symptomatic presentation, disease status at diagnosis (localized, metastatic), the initial treatment received by the patient (surgery, neoadjuvant chemoradiotherapy (CRT), palliative CRT, exitus without treatment), and survival analysis (months) were examined. Results: In this study, 999 patients diagnosed with stomach and colorectal cancer were retrospectively examined, and the survival analysis of the patients was based on the date of 01/03/2023. The average age of the patients was 61.5, with 320 (32.0%) female and 679 (68.0%) male patients. Among the patients, 508 (50.9%) were diagnosed with stomach cancer, 300 (30.0%) with colon cancer, and 191 (19.1%) with rectal cancer. According to the date of receiving a pathological diagnosis, there were 277 patients (27.7%) between 01/03/2019-29/02/2020, 327 patients (32.7%) between 01/03/2020-28/02/2021, and 395 patients (39.6%) between 01/03/2021-28/02/2022. We found that 612 patients (61.3%) had localized and regional disease at the time of diagnosis, while 387 patients (38.7%) had metastatic disease. There was no difference in the gender groups between localized or metastatic disease (p=0.29).