Ordu Üniversitesi'nde 2022-2023 eğitim yılı bahar döneminde öğrenim gören öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeyinin ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the digital dependence level and related factors of students studying in Ordu University 2022-2023 academic year spring semester
  1. Tez No: 849951
  2. Yazar: GÖRKEM NASUHBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTEGÜL ÇORUH AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç Ordu Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeylerinin ve etkileyen faktörlerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tamamlayıcı tipteki bu çalışma Ordu Üniversitesi'nde 2022-2023 eğitim yılı bahar döneminde öğrenim gören öğrencilere sosyodemografik ve kişisel özellikleri ve Dijital Bağımlılık Ölçeğini içeren bir anket uygulandı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the digital addiction levels of students studying at Ordu University and the affecting factors. The secondary aim is to determine the impact of digital addiction on substance abuse and lifestyle. Materials and Methods: In this cross-sectional and complementary study, a survey including sociodemographic and personal characteristics and the Digital Addiction Scale were applied to students studying at Ordu University in the spring semester of the 2022-2023 academic year. Data were analyzed with IBM SPSS V23.