Türkiye'de obezitenin sosyo-ekonomik belirleyicileri: Türkiye sağlık araştırması anketinden bulgular
Socio-economic determinants of obesity in Turkey: Turkish health research survey
  1. Tez No: 850107
  2. Yazar: EZGİ GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, fazla kilolu ve obez olan bireylerde sosyoekonomik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmada, TÜİK tarafından gerçekleştirilen Türkiye Sağlık Araştırması-2019 çalışmasına katılan toplam 17.084 kişiden elde edilen veriler kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Beden Kitle İndeksi 25 puanın üzerinde değerlendirilen kadın ve erkekler arasındaki farklar ki-kare testi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, 15-44 yaş arasında, evli/boşanmış/evlenmemiş, ortaokul ve üzeri eğitime sahip, yüksek geliri olan, bir işte çalışan, düşük fiziksel aktivite gösteren, sık meyve/sebze/meşrubat tüketen, kendi tercihiyle ilaç kullanan, düzenli olarak sigara ve alkol kullanan bireyler için fazla kilolu ve obez oranının erkeklerde daha yüksek düzeyde olduğu ortaya konulmuştur. Öte yandan, 45 yaş üzerinde olan, eşi vefat eden, ilkokul ve altı eğitime sahip ve herhangi bir işte çalışmayan bireyler için ise fazla kilolu ve obez oranının kadınlarda daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate whether there were significant differences in terms of socioeconomic variables according to gender in overweight and obese individuals. The data obtained from a total of 17,084 people who participated in the Turkey Health Survey-2019, conducted by TUIK, were used in the study. The statistical analysis of the data was performed using the“IBM SPSS Statistics”program. The ratios and chi-square test results between male and female participants with a BMI over 25 were presented in tabular form. In the study, it was found that the rate of overweight and obese individuals is higher in men aged 15-44, married/divorced/single, with a middle school education or higher, high income, employed, showing low physical activity, consuming fruits/vegetables/soft drinks frequently, using medication by choice, and regularly smoking and drinking. On the other hand, for individuals over 45 years old, widowed, with primary school education or less, and not employed, the rate of overweight and obese individuals is higher in women.