Türk kadınlarında obezite sorunun sosyoekenomik belirleyicileri
Socioeconomic dynamics of women obesity in Türkiye
- Tez No: 980474
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SAYIN SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki kadınlar arasında obeziteye etki eden sosyoekonomik belirleyicileri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Obezitenin yalnızca bireysel yaşam tarzı tercihleriyle değil, aynı zamanda yapısal sosyoekonomik faktörlerle de yakından ilişkili olduğu düşüncesinden hareketle, yaş, eğitim düzeyi, istihdam durumu gibi değişkenlerin kadın obezitesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çerçevede, bireylerin obezite durumları ile sosyoekonomik konumları arasındaki ilişkilerin çok boyutlu ve farklı düzeylerde ele alınması hedeflenmiştir. Çalışmanın Türkiye bağlamında gerçekleştirilmesinin temel nedeni, ülkede son yıllarda kadınlar arasında obezite oranlarının belirgin biçimde artması ve bu artışın özellikle düşük gelirli ve eğitimsiz gruplarda daha yüksek olmasıdır. Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2017 verilerine dayanan analiz, mevcut duruma ilişkin kapsamlı ve temsili nitelikte bilgiler sunmaktadır. Bu bağlamda çalışma, Türkiye'de kadın sağlığını etkileyen temel sosyoekonomik eşitsizlikleri ortaya koyarak, bu konuda politika yapıcıların dikkatini çekmeyi amaçlamaktadır. Analizlerde Genelleştirilmiş Sıralı Logit modeli kullanılmış; böylece obezite düzeylerine göre kadınların farklı kategorilere ayrılmasına olanak tanınmış ve her bir kategori için farklı katsayı tahminleri yapılmıştır. Model, bireysel farklılıkları hesaba katarak daha derinlemesine analiz imkânı sunmuştur. Veri seti kapsamlı ve güçlü bir örneklem yapısına sahip olsa da örnekleme dışı hatalar, öz-bildirim kaynaklı yanlılıklar ve zamansal sınırlılıklar gibi bazı kısıtları da içermektedir. Sonuç olarak çalışma, Türkiye'deki kadınlar arasında obezitenin sosyoekonomik temellerine ışık tutarak, etkili müdahale stratejileri geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the socioeconomic determinants influencing obesity among women in Turkey. Based on the notion that obesity is not only a result of individual lifestyle choices but also closely linked to structural socioeconomic factors, variables such as age, educational attainment, and employment status are examined for their impact on female obesity. Within this framework, the study seeks to explore the multifaceted and stratified relationships between women's obesity status and their socioeconomic positions. The rationale for conducting this study in the Turkish context stems from the noticeable rise in obesity rates among women in recent years, with the increase being particularly significant among low-income and less-educated groups. The analysis is based on the 2017 Turkey Nutrition and Health Survey, which offers comprehensive and nationally representative data. In this regard, the study aims to highlight key socioeconomic inequalities affecting women's health in Turkey and to draw the attention of policymakers to this growing public health issue. A Generalized Ordered Logit Model is employed to categorize women according to their obesity levels and to estimate coefficients for each category. This model allows for a nuanced analysis that accounts for individual-level heterogeneity. Although the dataset is robust and features a strong sampling structure, it is not without limitations, including potential non-sampling errors, self-reporting biases, and temporal constraints. Ultimately, the study aims to shed light on the socioeconomic foundations of obesity among Turkish women and contribute to the development of effective intervention strategies and public health policies.