Türkiye'de kamu yönetimi reformuna ilişkin mevzuat değişikliklerinin 2000 yılından bugüne kamu personel rejimine etkisi: Atama, denetleme ve düzenleme
The impact of legislative changes related to public administration reform in Turkey on public personnel regime from 2000 to the present: Appointment, inspection and regulation
- Tez No: 850113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma kamu personel rejiminin Cumhuriyet öncesi dönemlerden başlayarak günümüze kadar geldiği süreçte geçtiği aşamaları ve uğradığı değişiklik ve düzenlemeleri inceleyerek gelinen noktada atama, denetleme ve düzenlemedeki son noktayı gösterebilmek amacı taşımaktadır. Dünyada ve Türkiye'de siyasal, ekonomik ve toplumsal alanlarda yaşanan tüm gelişmeler kamu personel sistemini de doğrudan etkilemiş, yaşanan her toplumsal olay sonrasında kamu personel sisteminde içinde bulunulan çağın gereklerine göre düzenlemelere gidilmiştir. Özellikle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kabul edildiği 1965 yılı itibariyle geçerliliğini günümüze kadar korumuş, geçen tarihsel süreç içerisinde meydana gelen yasal düzenlemelerin bir bakıma çıkış noktası olmuş ve kamu personellerinin mesleğe başlangıcından çıkışına kadar geçen sürecin en önemli kaynaklarından biri olma özelliğine sahip olmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde konu içerisinde sıkça değinilen terimlerin açıklamalarına yer verilerek konunun daha iyi anlaşılabilmesi amaçlanmıştır. İkinci bölümde kamu personel rejiminin tarihsel gelişimine değinilerek dünya üzerinde geçirmiş olduğu süreçler ele alınmıştır. Üçüncü bölüme geldiğimizde kamu personel rejiminin Türkiye üzerinden tarihsel gelişimi inceleme konusu olmuştur ve Cumhuriyet öncesi dönemlerden başlanarak 1980'li yıllara kadar olan süreç araştırma konusuna dâhil olmuştur. Dördüncü bölümde 1980 yılı ve sonrasının Türk kamu personel rejimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde ise kamu personel rejiminin atama, denetleme ve düzenlemelere ilişkin geldiği son aşamaya kadar olan süreçte önem arz eden hususlara değinilerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the final point in position assignment, malfunction and regulation by examining the transition stages and equipment changes and regulations of the public personnel regime from the pre-Republican period to the decay. All events in the political, economic and social fields in the world and in Turkey were directly affected by the public personnel system, and after the social event, public personal activities were processed according to the requirements of the age. In particular, the Civil Servants Law No. 657 was adopted and preserved it intact throughout 1965. It became a maintenance outlet for the legal regulations that came in the current process and became one of the most important resources in the process until the public personnel were disabled from the profession. In order to better understand the subject, explanations of frequently mentioned terms are included in the first part of the study. In the second part, the data of the public's personal regime around the world is discussed. At the beginning of the third chapter, the historical development of the public personal regime in Turkey was the subject of examination and was included in the process research starting from the pre-Republican periods until the 1980s. In the fourth chapter, the effects on the identity information of Turkish public personnel in 1980 and after are known. The fifth part, which is the last part, continues to explain the process up to the last stage regarding the appointment of public personal change, malfunctions and problems, touching on important issues.