İbn Abdilberr'in el-Ecvibetü'l-müstev'abe ani'l-mesâili'l-müstağrabe adlı eseri
Ibn ʿAbd al-Barr's work named al-Ajwiba al-Mustawʿaba ʿan al-Masāil al-Mustagraba
- Tez No: 850114
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
İbn Abdilber, hiç şüphesiz Endülüs medeniyetinin yetiştirdiği önemli simalardan birisidir. Çok yönlü ilmî şahsiyeti ve muhaddis-fakih vasfıyla öne çıkan İbn Abdilber, elde ettiği müktesebat gereği hadisten fıkha, tarihten kıraate, edebiyattan ahlaka pek çok alanda eser vermiş, bir asra yakın ömründe ortaya koyduklarıyla hicrî V. asrın“İbn Abdilber asrı”olarak anılmasını sağlamıştır. Onun, el-Ecvibetü'l-müstev'abe ani'l-mesâili'l-müstağrabe adlı eseri, fıkhu'l-hadîs, müşkilü'l-hadîs ve garîbü'l-hadîs birlikteliğinin mücessem örneklerinden bir tanesi konumundadır. Bu eserde İbn Abdilber, Endülüslü Mâlikî âlim Mühelleb b. Ebî Sufra'nın Sahîh-i Buhârî'de mânası zor anlaşılan ve müşkilat arz eden yirmi iki hadis hakkında kendisine yönelttiği sorulara cevaplar vermiş ve bu hadisleri şerh etmek sûretiyle kapalılıkları gidermiştir.
Özet (Çeviri)
Ibn ʿAbd al-Barr is undoubtedly one of the significant figures of the Andalusian civilization. Ibn ʿAbd al-Barr, with his multifaceted scholarly personality and experience in fiqh al-hadīth, has earned the title of muhaddith (hadīth expert) and faqīh (Islamic jurist). Ibn ʿAbd al-Barr's scholarly attainments spanned various fields from hadīth to fiqh, history to qirāʼah (Qurʾānic recitation), and literature to ethics. Throughout his nearly century-long life, his contributions were so substantial that the 5th Hijrī century is referred to as the“ Ibn ʿAbd al-Barr era.”His work titled“Al-Ajwiba al-Mustawʿaba ʿan al-masāil al-mustagraba”stands as a concrete example of the integration of fiqh al-hadīth, mushkil al-hadīth and gharīb al-hadīth. In this work, Ibn ʿAbd al-Barr responds to questions posed by the Andalusian Mālikī scholar Muhallab b. Abī Sufra regarding twenty-two challenging and problematic hadīths in Sahīh al-Bukhārī, clarifying their meanings and resolving their ambiguities.